Kino Janosik na końcu świata? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kino wykazuje wymierne efekty świetnej działalności, "województwo" remont wciąż obiecuje i powołuje się na powzięte kroki, które w rzeczywistości trudno dostrzec. 

Janosik i widzowie

 „Jak wynika z dokumentacji finansowej, patrząc tylko do 2016 r., nakłady na kulturę zaplanowane na najbliższe 12 miesięcy są najwyższe od 3 lat. W tym roku będą wyższe niż w 2018 roku o ok. 9 mln zł.” - taką informację można było przeczytać w połowie stycznia na stronie internetowej Sejmiku Województwa Śląskiego.

Czy przełoży się to również na sytuację Żywiecczyzny? Jak wiadomo, nasz powiat leży na obrzeżach województwa, w dużej odległości od Katowic. Niejednokrotnie można odnieść wrażenie, że to odległość nie tylko mierzona w kilometrach, ale też ta traktowana w przenośni, obrazująca stosunek centrum do peryferii. Im dalej od centrum województwa, tym trudniej o jakieś środki finansowe. Taka sytuacja wydaje się czasem dotyczyć żywieckiego Kina Janosik.

 Trudna przynależność

Nasze kino podlega Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego. Rzecz dotyczy nie tylko oferty programowej, ale głównie budynku. Przypomnijmy, że to jedno z najstarszych kin na świecie. Obecnie jednak wymaga remontu. Przede wszystkim chodzi o zainstalowanie klimatyzacji To z kolei wiązałoby się z remontem dachu, przydałaby się też recepta na zbyt mały korytarz. To wszystko wiąże się z wielkim nakładem finansowym. Kino jest jednostką z sektora, w którym wyjątkowo trudno o pieniądze, czyli kultury. Posiadając przynależność, o jakiej pisaliśmy powyżej, nie może liczyć na pomoc finansową władz miejskich Żywca. Władze wojewódzkie z kolei…. no właśnie, o toteż było powiedziane już wcześniej.

 Niknące konkrety i projekt, którego nie widać

Z pytaniem do rzecznika Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach o remont Kina Janosik zwróciliśmy się jeszcze we wrześniu 2017 roku. Z otrzymanej odpowiedzi można było wysnuć przede wszystkim jedną konkretną informację:

„Instytucja Filmowa Silesia – Film wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Sląskiego o środki finansowe na kompleksową dokumentację projektową Kina Janosik. Projekt ten powinien powstać w 2018 roku i z niego też będzie wynikać wysokość środków finansowych jakie należy zabezpieczyć na realizację kompleksowego remontu. - przekazał nam Marcin Gaweł, Kierownik Referatu Prasowego Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

W roku 2018 ponawialiśmy zapytanie. Każda kolejna odpowiedź zawierała coraz mniej konkretów. Od tego samego Marcina Gawła następującą informację:

„Kino „Janosik” to miejsce przyciągające ogromną publiczność, której obecność i wymagania wobec tego obiektu każdego roku wzrastają. Dlatego ogromnie zależy nam, aby odświeżenie jego infrastruktury podniosło atrakcyjność budynku zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Chcemy, aby remont ten był przemyślany a jego efekt procentował przez kilka kolejnych dekad.
W tym celu przeprowadziliśmy w ostatnich miesiącach rzetelną inwentaryzację budowlaną oraz złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie dokumentacji projektowej. Pragniemy zebrać niezbędne fundusze, aby móc wykonać solidną i ponadczasową koncepcję przebudowy i nadbudowy istniejącego obiektu (rozważamy pojawienie się nowej sali). Do rozpoczęcia prac remontowych niezbędny jest kosztowny projekt budowlany i obszerna dokumentacja wykonawcza. Tylko dzięki nim możliwa będzie rzetelna modernizacja obiektu. Wciąż czekamy na ostateczną decyzję w sprawie złożonego wniosku, jednocześnie szukając dofinansowania z innych źródeł, które pozwoliłyby nam na dokonanie niezbędnych zmian.”

Szkopuł jednak w tym, że na liście wniosków, złożonych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie widać projektu, dotyczącego Kina Janosik.

 Mamy rok 2019

Skończył się rok, w którym miał powstać projekt remontu. Ponowiliśmy więc pytanie o remont żywieckiego kina:

„Sprawa przebudowy i remontu Kina Janosik w Żywcu, należącego do Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach, podlegającej Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego jest w dalszym ciągu w fazie przygotowań. Dokonujemy wszelkich starań, żeby określić drogę postępowania służącą poprawie stanu obiektu. Modernizacja Kina Janosik w Żywcu, wobec którego kulturotwórczej roli w regionie jesteśmy przekonani, jest dla nas bardzo istotna. Jednocześnie pragniemy poinformować, że podczas wcześniejszej korespondencji informowaliśmy o podjętych przez nas formalnych krokach, które miałyby na celu doprowadzić do powstania stosownej dokumentacji. Nie zapewnialiśmy jednak na żadnym etapie korespondencji, iż jesteśmy w stanie w konkretnym terminie zagwarantować wprowadzenie zmian w żywieckim Kinie Janosik, gdyż jesteśmy świadomi, że przeprowadzenie zmian wymagających wysokiego zaangażowania finansowego będzie wymagać czasu.” - odpowiedziała Natalia Kaniak specjalistka ds. promocji Silesia Film.

Być może jakaś iskra nadziei tlić się może dzięki temu, że teraz zaistniała spójność władzy centralnej i Sejmiku Województwa Śląskiego, a Żywiecczyzna posiada w tym drugim gremium reprezentantów silnie związanych z kulturą. Znów pozostaje czekać i zastanawiać się, jak długo Kino Janosik może zwiększać frekwencję, przy obecnych warunkach lokalowych.

Udostępnij

6
+5
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę