"Wnioskodawcy niech przeczytają własne dokumenty" - Starosta o ciepłowniach/spalarniach - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Taką propozycję przedstawił Andrzej Kalata, jednoznacznie odnosząc się podczas konferencji prasowej do ewentualnych projektów budowy nowych instalacji w Żywcu i nie przebierając w słowach. 

 Ewentualnych, ponieważ spółka Beskid podała informację o zaniechaniu przedsięwzięcia, natomiast nie ma informacji o tym, by było zaniechane procedowanie go w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

- Wszyscy którzy twierdzą, że ma to być ciepłownia na biomasę kłamią. W dokumentach złożonych do RDOŚ wyraźnie pisze, że wyraźnie, że to nie będzie żadna ciepłownia, ale spalarnia. I w tej kwestii nie dam się nikomu zastraszyć żadnymi metodami gangsterskimi czy esbeckimi, choć właściwie to jest to samo. Nie boję się tego powiedzieć przed sądem. Niech wnioskodawcy najpierw przeczytają swoje własne dokumenty, a potem dyskutują - powiedział Kalata.

Starosta przedstawił pięć zagadnień, związanych z tym tematem, które według niego są kłamstwami, jakim posługuje się spółka Beskid Żywiec. Przedstawiamy je w plikach pod tekstem. Samorządowiec poinformował, że Starostwo Powiatowe w Żywcu zadało pytania okolicznym gminom, ile są w stanie dostarczyć materiały rdf do ciepłowni.

- Z informacji wójtów z powiatu żywieckiego, o które ich poprosiłem, wynika, że maksymalnie w ciągu roku ilość odpadów rdf z całej Żywiecczyzny to góra 6 tysięcy ton!, a potrzebnych będzie 30 tysięcy. Oznacza to, że przez Żywiecczyznę przejeżdżać będą tony śmieci spoza powiatu. Nie można dopuścić do tego, żeby Żywiecczyzna stała się śmietniskiem dla Europy - dodaje starosta.

Negatywnie do sprawy odniósł się też przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Sypta:

- Radni powiatowi, jako przedstawiciele gmin, muszą interweniować. Gdyby takie spalarnie powstały, to skutki uboczne byłyby katastrofalne dla zdrowia i mogły powodować też szereg chorób u mieszkańców Żywca i Żywiecczyzny, co pokazują już teraz badania - powiedział Sypta zwracając też uwagę, że w złożonych do RDOŚ dokumentach nie ma mowy o tym, by instalacje miały też dostarczać prąd, który to argument padał podczas rozmów ze spółką Beskid Żywiec.

 Pismo Starosty

Pismo starosty 2

Udostępnij

12
+10
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę