Kłopoty Famedu z transportem poza kontynent - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odbiorcą partii łóżek szpitalnych Famedu Żywiec będzie szpital w Autonomii Palestyńskiej. W związku z aktualną sytuacją pojawiają się wyzwania związane z transportem sprzętu do odbiorców poza Polską. Nawet kilkunastokrotnie wzrosły stawki za transport lotniczy. Brak możliwości szybkiej dostawy sprawia, że szpitale prowadzące walkę z epidemią koronawirusa nie mogą uzupełniać braków sprzętowych w najkrótszym możliwym czasie. Dostawy do krajowych szpitali odbywają się bez zakłóceń.

Famed lozko szpoitalne

Dostawa do Palestyny obejmuje łóżka Famed Nexo i jest realizowane w odpowiedzi na zamówienie Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej. Nexo, zaprojektowane aby maksymalnie ułatwić personelowi opiekę nad pacjentem. To najpopularniejszy produkt wytwórcy kompleksowych rozwiązań dla sektora medycznego w kategorii łóżek szpitalnych. W 2019 roku sprzedano dwukrotnie więcej egzemplarzy tego uniwersalnego modelu, niż w 2018 roku.

– Realizujemy zamówienia, które nieustannie wpływają z wielu krajów. Odpowiadamy na taką samą na całym świecie potrzebę korzystania z wysokiej jakości, nowoczesnego sprzętu, który w obliczu pandemii koronawirusa efektywnie wspiera lekarzy w walce z Covid19. Łóżka Famed Nexo, które trafią do Palestyny, zaprojektowano z myślą o salach szpitalnych i oddziałach opieki długoterminowej. Jednak ich funkcjonalność odpowiada potrzebom również bardziej wymagających środowisk szpitalnych, w tym oddziałów intensywnej opieki medycznej – wyjaśnia Marek Suczyk,wiceprezes Famedu Żywiec.

W minionym czasie Famed Żywiec przekazał do odbiorców około 200 egzemplarzy przeznaczonych na OIOM łóżek Famed LE-13 i Famed Nano, które wyposażone są w technologię antybakteryjną zabezpieczającą przed rozwijaniem się drobnoustrojów. Łóżka te trafiły do szpitali w Chinach, we Włoszech, Hiszpanii, Arabii Saudyjskiej oraz do polskich placówek medycznych w Warszawie, Chełmie, Puławach i Szczecinie. W najbliższym czasie planowana jest finalizacja zamówień m.in. do szpitali w Olsztynie i Tomaszowie Mazowieckim. Zagraniczne kontrakty będą realizowane dla klientów z Włoch i Chin (kolejne partia sprzętu), Niemiec, Rosji, Chorwacji i Macedonii. Łączna liczba zamówionych łóżek szpitalnych to kilkaset egzemplarzy. W ubiegłym roku Famed dostarczył szpitalom na całym świecie ponad 1600 sztuk tego rodzaju sprzętu.

Jednym z wyzwań, wobec których w bieżącej sytuacji staje Famed Żywiec pozostaje organizacja sprawnego transportu międzynarodowego. Wprowadzenie kontroli na granicach wydłuża czas dostaw realizowanych transportem samochodowym. Trudności w transporcie lotniczym są związane z niepewnością terminów lotów oraz ich nieplanowanego odwoływania. Problemem bywa również dynamicznie zmieniający się koszt usług oferowanych przez przewoźników.
W skrajnych przypadkach oczekiwana za transport lotniczy cena rosła do poziomu, w którym koszt dostarczenia przekroczył wartość zamówionego sprzętu. Dlatego zamówienie do Palestyny zostanie przesłane drogą morską.

Wysokie koszty i wydłużenie czasu dostawy sprawiają, że szpitale nie mogą uzupełniać braków sprzętowych, tak szybko jak byłoby to możliwe.

 – Musieliśmy zrezygnować z dostawy drogą lotniczą, co oczywiście wydłuży całą operację. Aktualnie organizacja transportu za granicę, nie tylko do Palestyny, pozostaje większym niż zazwyczaj wyzwaniem. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, wahają się stawki jak i terminy wysyłki, co wynika z odwoływania lotów cargo. Jesteśmy zmuszeni ustalać warunki praktycznie z dnia na dzień. W normalnych warunkach ten koszt powinien oscylować wokół kwoty ok. 0,5 zł za kilogram, a obecnie stawka przekroczyła poziom 12,5 złotego. W trakcie negocjacji ze spedytorami doszło do sytuacji, w której stawka za transport samolotem 100 egzemplarzy łóżek, w ciągu kilkunastu godzin, wzrosła z poziomu 100 tysięcy złotych, do kwoty 230 tysięcy. W takiej sytuacji cała transakcja przestałaby mieć ekonomiczny sens. Dlatego zdecydowaliśmy się na wysyłkę statkiem – wyjaśnia Paulina Sulecka-Adamek, Menadżer ds. Sprzedaży Famedu Żywiec.

Okres od momentu zamówienia do dostarczenia gotowego produktu do szpitala obejmuje czas na ustalenie warunków zamówienia lub postępowanie przetargowe, produkcję łóżka oraz dostawę gotowego sprzętu do odbiorcy. Problemy transportowe wpływają na wydłużenie realizacji zamówień, co jest niekorzystne dla szpitali.

– Czas realizacji dostawy to obecnie kluczowy parametr dla zamawiających sprzęt medyczny. Zmiana środka transportu powoduje niepożądane opóźnienia, pomimo naszej pełnej gotowości do natychmiastowej realizacji zamówień – komentuje Paulina Sulecka-Adamek.

Famed wprowadził nowe, podnoszące bezpieczeństwo pracowników, zasady dostaw krajowych, które odbywają się planowo i bez zakłóceń.

– Z troski o kierowców oraz pracowników szpitali zmieniliśmy proces odbioru sprzętu przez zamawiającego. Rozładunki odbywają się przed budynkiem szpitala, a za rozwiezienie go do sal szpitalnych odpowiada już personel placówek. W przypadkach, gdy wymagana jest instalacja sprzętu i szkolenie, dokonują tego nasi przedstawiciele, których zaopatrujemy we wszystkie środki ochrony osobistej – wyjaśnia Małgorzata Kotajny-Szewczyk, dyrektorki logistyki Famedu Żywiec.

Choć Famed Żywiec proces produkcji prowadzi niemal w całości w macierzystym zakładzie spółki, to w ograniczonym zakresie korzysta z komponentów od dostawców zewnętrznych, w tym firm działających za granicą. Ogólnoświatowy „lockdown” powoduje problemy z systematycznością i terminowością tych dostaw. W takich przypadkach Famed radzi sobie m.in. dzięki doświadczonemu działowi R&D, który na co dzień odpowiedzialny jest za innowacyjne rozwiązania takie jak wykorzystanie karbonu w sprzęcie medycznym.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę