Miasto w niełasce władzy centralnej? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejny raz pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), które mają wspierać lokalne społeczności omijają Cieszyn. Z puli 191 mln zł rozdysponowanych w województwie śląskim, ani złotówka nie przypadła mieszkańcom Cieszyna. Zamiast merytoryki i obiektywizmu decyduje klientelizm i służalczość - komentuje Przemysław Major, zastępca Burmistrz Miasta.

Ratusz Cieszyn

W środę 31 marca Wojewoda Śląski poinformował o rozdysponowaniu ponad 191 mln zł pomiędzy samorządy z terenu województwa śląskiego. Wśród nich trudno szukać Cieszyna, mimo że Miasto złożyło 3 bardzo dobre wnioski, których realizacja ma na celu podniesienie jakości życia w mieście.

Publiczne pieniądze, którymi dysponuje Rząd RP maja zmieniać oblicze regionu i wspomagać samorządy w ich działaniach w trudnej, pandemicznej sytuacji. Jak przekonuje  wojewoda śląski Jarosław Wieczorek:

- Te środki to realna pomoc dla samorządów przygotowana przez polski rząd. Dzięki temu wsparciu śląskie samorządy nawet w tak trudnym czasie pandemii koronawirusa mogą się rozwijać.

Przypomnijmy, że dotychczas ogłoszono dwa nabory w ramach RFIL. Miasto Cieszyn w każdym z nich brało czynny udział. W ostatnim złożyliśmy 3 wnioski, każdy został solidnie uargumentowany i wnikliwie opisany. 

- Wnioskowaliśmy o środki w wysokości 20 434 454 zł na rewitalizację części śródmieścia miasta i zakup małych autobusów elektrycznych, aby uruchomić tzw. „linię śródmiejską” ułatwiającą mieszkańcom przemieszczanie się po mieście i dotarcie do ścisłego centrum miasta, na modernizację siedziby Książnicy Cieszyńskiej, w szczególności na wykonanie nowych systemów zabezpieczeń ppoż, elektrycznych i oświetleniowych w wysokości 2 270 000 zł oraz na wspólny wniosek Miasta i Uniwersytetu Śląskiego na przebudowę i termomodernizację obiektów sportowych UŚ przy ul. Paderewskiego 9, na kwotę 7 600 000 zł  - wymienia Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Niestety, kolejny raz wnioski z Cieszyna nie spotkały się z przychylnością osób rozdzielających środki. Dlaczego? Tego niestety nie wiadomo

– Ze smutkiem przyjmujemy instrumentalne traktowanie samorządów. Zamiast merytoryki i obiektywizmu decyduje klientelizm i służalczość. Nadal brak informacji o obiektywnych kryteriach dla oceny wniosków, których rządzący w Warszawie nie upubliczniają. Wskazują na to organizacje pozarządowe jak Związek Miast Polskich czy Fundacja Batorego oraz środowiska naukowe, badające rozdysponowanie tych środków. Wśród samorządowców krążą informacje, że środki nie ocenia merytorycznie Rząd RP, tylko listy dofinansowania tworzą i akceptują posłowie i senatorowie Zjednoczonej Prawicy. Nie po to w Polsce tworzymy i budujemy wspólnoty lokalne mieszkańców, samorządy, aby być traktowani instrumentalnie lub według zasady „jesteś z nami to dostaniesz”. Te środki nie są na poprawę samopoczucia lub komfortu burmistrza, tylko mają służyć mieszkańcom. Pomijanie Cieszyna ze względu na to, że utożsamiamy się z samorządnością a nie partyjniactwem działa nie na szkodę władz miasta ale na szkodę mieszkańców Cieszyna, gdyż pozbawia się ich prawa do równego korzystania ze środków publicznych. – komentuje Przemysław Major, II Zastępca Burmistrza Cieszyna.

Informacja ta nie jest prima aprilisowym żartem. Także w poprzednim naborze wnioski Cieszyna zostały odrzucone.  Wówczas środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie zostały przyznane na realizację żadnej z naszych propozycji, a wnioskowaliśmy na:

- Rewitalizację części śródmieścia miasta Cieszyna – wnioskowana kwota 20 434 454 zł

- Przebudowę i termomodernizację budynku UŚ z funkcją auli w Cieszynie przy ul. Paderewskiego 3 – wnioskowana kwota 28 000 000 zł

- Przebudowę i termomodernizacja obiektów sportowych Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Paderewskiego 9 w Cieszynie – wnioskowana kwota 18 580 000 zł

Po niesmaku jaki miały samorządy, gdy rozstrzygnięto pierwszy nabór, wszyscy oczekiwali na działania ze strony Rządu RP oparte na merytorycznej ocenie oraz uzasadnieniu wniosków. Tak się znów nie stało.

Do innych miejscowości powiatu cieszyńskiego powędrują następujące środki:

Istebna - 2,82 mln zł. na przebudowę budynku GOK,

Strumień - 2,3 mln, na przebudowę ul. Nowej,

Brenna - 2,1 mln zł., budowa kanalizacji sanitarnej Brenna Kormany,

Brenna - 1,6 mln zł., j. w.,

Brenna - 1,3 mln zł., j. w.,

 

Udostępnij

0
-2
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę