Stanowisko "Powiatu" w sprawie obejścia Węgierskiej Górki i alternatyw - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zarząd Powiatu Żywieckiego zaapelował do samorzadowców gmin Milówka i Węgierska Górka o merytoryczne i konstruktywne zaangażowanie się w sprawę budowy brakującego odcinka S1 i rozwagę. Przekazał też swoje stanowisko w sprawie postulatów gmin, związanych z ruchem pojazdów na równoległej drodze powiatowej.

Drogi copy

Chodziło między nimi o ograniczenie ruchu do 40 km/h, ograniczenie tonażu samochodów pzejeżdżających przez gminy, wprowadzenie opłaty za przejazd DK1 dla ciężkich samochodów i zamknięcie mostu na Sole w Milówce. Poniżej prezentujemy wypowiedź Starosty Żywieckiego, Andrzeja Kalaty:

   "Biorąc pod uwagę dotychczasowy wynik konsultacji społecznych Zarząd Powiatu negatywnie ocenia realizację w/w postulatów, gdyż zostałby naruszony szeroko pojęty interes społeczny. Naszym zdaniem ich realizacja wiązałaby się z zagrożeniem bankructwa wielu firm, bądź znacznym zwiększeniem kosztów ich funkcjonowania, a co za tym idzie likwidacją miejsc pracy, a także brakiem możliwości dojazdów samochodów dostawczych do mieszkańców (dowóz mat. budowlanych, paliw, opału i innych większych gabarytów). Zdecydowanie przypominamy, że mimo iż Powiat Żywiecki jest administratorem w/w drogi to jednak nie ma uprawnień w zakresie ograniczenia jej tonażu z uwagi na to, iż znajduje się ona w ciągu drogi ekspresowej S1 (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 maja 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych ogłoszone w dniu 4 czerwca 2016 roku w Dzienniku Ustaw RP pod poz. 784) przenosząc ruch międzynarodowy. Tego rodzaju decyzje należą do kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Należy również podkreślić, iż konsultacje społeczne w punkcie dot. ewentualnego zamknięcia mostu na rzece Sole podyktowane zostały przekazanym do Starostwa Powiatowego w Żywcu wnioskiem z posiedzenia m. in. Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Gminy Milówka z dnia 28.06.2017 r. oraz złożeniem przez Gminę Milówka zawiadomienia do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Żywcu dotyczącego złego stanu technicznego obiektu mostowego w miejscowości Milówka. W tej sprawie ostateczne decyzje dot. ograniczenia tonażu lub ewentualnego zamknięcia mostu podejmą instytucje do tego powołane.
   Zarząd Powiatu podejmuje wszystkie możliwe działania w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników w/w dróg. W chwili obecnej dokonano przebudowy skrętu w stronę Kamesznicy na rondzie w Milówce, rozpoczęto realizację dobudowy chodnika dla pieszych na odcinku od mostu na Sole do skrzyżowania z drogą gminną ul. Piekarska w Milówce oraz podjęto decyzję o budowie dwóch przejść dla pieszych w Ciścu i Milówce (z ograniczeniem prędkości do 40km/h). Ponadto na całym odcinku DK1 realizowana jest poprawa oznakowania poziomego i pionowego wraz z modernizacją przejść dla pieszych (z zastosowaniem technologii grubowarstwowej). W najbliższym czasie zostaną zamontowane w dwóch miejscach urządzenia do pomiaru prędkości i natężenia ruchu oraz wyłączony zostanie pas postojowy dla tirów przy sklepie Biedronka w Milówce pod przygotowanie miejsca do ewentualnej kontroli drogowej.
   W dalszym ciągu GDDKiA prowadzi prace polegające na niwelowaniu deformacji drogi tzw. „garbów” oraz wzmocnieniu elementów odwodnienia, które są jednym z efektów działań prowadzonych przez Zarząd Powiatu zanim samorządy gminne zaczęły reagować na sygnały związane z otwarciem ruchu międzynarodowego.
Apelujemy do samorządowców z gmin Milówka i Węgierska Górka o konstruktywne i merytoryczne zaangażowanie się w sprawę budowy brakującego odcinka obejścia Węgierskiej Górki oraz rozwagę w zakresie kierowanych postulatów, gdyż niektóre z nich w naszej ocenie niosą za sobą skutki sparaliżowania tego rejonu.

Tymczasem wczorajsze popołudnie między Węgierską Górką a Rajczą objawiło się sporym korkiem, o którym alarmowało nawet radio ZET.

 

Udostępnij

0
-3
3
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę