Kino na Granicy - bez dotacji? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W tym roku czeka nas jubileusz Festiwalu Kino na Granicy. Będzie to 20. edycja. Nie wiadomo jednak czy szczęśliwa, bowiem – ku zaskoczeniu jego twórców i organizatorów – impreza nie będzie miała dofinansowania z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Powody polityczne?

Kino na granicy

Listę instytucji i imprez, które otrzymają dotacje w ramach programu PISF „Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej”, ogłoszono w minioną środę. Zabrakło na niej ponad 50 festiwali. Wśród nich i cieszyńskiej imprezy, która dotąd była dotowana przez ten instytut. Znany, nie tylko na południu Polski festiwal, współfinansowany był dotąd zarówno przez Polaków, jak i przez Czechów. Prezentował filmy z tych krajów, czasem też jeszcze słowackie. Oprócz projekcji, można było również brać udział w debatach, wystawach, spotkaniach z artystami. Majowy festiwal, rokrocznie przyciągał kinomanów z najodleglejszych części Polski.

Miały być sławy

Tego roczny festiwal miał dać możliwość zobaczenia ponad 100 filmów. Wśród gości zapowiadani byli: Krzysztof Zanussi, Danuta Stenka, Jan Hrebejk, czy czeski aktor Ivan Trojan. W planie był, albo raczej nadal jest, występ zespołów: Pogodno i Tymon Tymański & MO.

Debaty

W artykule „Gazecie Wyborczej” można trafić na pytanie, czy powodem takiej decyzji PISF była tematyka planowanych debat. Miano rozmawiać na tematy związane z innymi jubileuszami czyli wydarzeniami: marca 1968, oraz czechosłowackiej wiosny i tragicznego sierpnia 1968.
- Nie doszukiwałabym się tutaj żadnej teorii spiskowej – powiedziała dla GW Jolanta Dygoś, jedna z dyrektorek festiwalu i szefowa Stowarzyszenia „Kultura na Granicy”.

Będzie druga możliwość

Jak dalej podaje „Gazeta Wyborcza”, PISF planuje drugą turę naboru wniosków w Programie Operacyjnym PISF „Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej”. Pełniąca obiwiążki rzczniczki prasowejPISF Kalina Cybulska podała tam, że w związku z dużą liczbą propozycji i wysokimi kwotami, w pierwszej sesji nie było, możliwości przyznania środków wszystkim wartościowym projektom. Druga sesja naboru wniosków planowana jest na 3 – 17 kwietnia. Może wówczas Cieszynowi się uda?

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę