Nie tylko Bolek i Lolek. Dulz i ważna data - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś przypada rocznica urodzin jednego z ważnych tworców bielskich bajek.

Bolek i Lolek

Stanisław Dulz urodził się 16 marca 1927 roku we Lwowie. Po wojnie, wraz z rodziną, najpierw zamieszkał w Wałbrzychu. Stanisław planował zostać górnikiem.Podjął pracę w KWK „Biały Kamień”. Z kopalni trafił do służby wojskowej i tam zauważono jego talent plastyczny. Ukończył szkołę podoficerską i został pułkowym dekoratorem.
Rysownikiem filmów animowanych został najpierw w Łodzi, w Przedsiębiorstwie Państwowym „Film Polski”. W 1953 rok Stanisław Dulz przeniósł się do Bielska-Białej. W bielskim Studiu Filmów Rysunkowych pracował nieprzerwanie do 1989 roku. Najpierw jako animator, potem jako reżyser. W tej drugiej roli debiutował w 1961 roku „Awanturami arabskimi Koziołka Matołka”. Największe sukcesy przyniosły Dulzowi oczywiście filmy z Bolkiem i Lolkiem, w przypadku których bywał reżyserem, scenarzystą, zajmował się też opracowaniem plastycznym. W roku 1977 wraz z Władysławem Nehrebeckim zrealizował pierwszy polski pełnometrażowy film animowany „Wielka podróż Bolka i Lolka”, a w roku 1986 samodzielnie pełnometrażowy film animowany „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”. Współpracował również przy tworzeniu „Porwania Baltazara Gąbki”.
Stanisław Dulz zmarł 18 grudnia 2006 roku. Pochowany jest w Bielsku-Białej (Kamienica) na Cmentarzu Komunalnym (sektor D).

Udostępnij

6
+6
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę