Jak uciekano z PRL, jak się zabezpieczano? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Uciekinierzy z PRL-u" - temat bardzo obszerny, który można przedstawiać w różnych tonacjach. To także tytuł wystawy, która będzie do obejrzenia niebawem.

Uciekinierzy z PRL

Na ekspozycję zaprasza Gminny Ośrodek Kultury ww Czernichowie. Wystawa ukazywać będzie formy i metody stosowane przez polskie władze komunistyczne dla przeciwdziałania ucieczkom z kraju polskich obywateli w latach 1945-1989. Zaprezentuje unikalne materiały i dokumenty ilustrujące zarówno najsłynniejsze, jak i mniej spektakularne ucieczki. Uciekali wszyscy: sportowcy (m.in. mistrz olimpijski Władysław Kozakiewicz, piłkarz Andrzej Rudy czy bokser Dariusz Michalczewski), artyści (np. muzycy zespołów „Mazowsze” i „Śląsk”), pisarze (m.in. Czesław Miłosz), wojskowi (pułkownik Ryszard Kukliński). To ich ucieczki i odmowy powrotu do kraju były najgłośniejsze. Największą jednak grupą uciekinierów z kraju, w którym teoretycznie rządziła klasa robotnicza, byli robotnicy. Między 1960 a 1963 rokiem na ponad 3 tysiące osób, które wybrały życie na Zachodzie, jedną trzecią stanowili właśnie robotnicy.

Wystawę przygotowała Komisja Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Udostępniona będzie w Centrum Kultury „Kryształowe Wzgórze” w Międzybrodziu Żywieckim (ul. Beskidzka 59) od 19 do 23 marca 2018 r. w godz. 8.00 - 15.00.

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernichowie zaprasza również na spotkanie z dr Moniką Bortlik-Dźwierzyńską, twórcą wystawy „Uciekinierzy PRL-u”, historykiem oddziału IPN Katowice. Spotkanie odbędzie się 23 marca 2018 o godz. 9.30. Prelekcja i prezentacja multimedialna będzie uzupełnieniem tematyki ekspozycji.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę