"Uciekinierzy z PRL-u" - temat bardzo obszerny, który można przedstawiać w różnych tonacjach. To także tytuł wystawy, która będzie do obejrzenia niebawem.
Na ekspozycję zaprasza Gminny Ośrodek Kultury ww Czernichowie. Wystawa ukazywać będzie formy i metody stosowane przez polskie władze komunistyczne dla przeciwdziałania ucieczkom z kraju polskich obywateli w latach 1945-1989. Zaprezentuje unikalne materiały i dokumenty ilustrujące zarówno najsłynniejsze, jak i mniej spektakularne ucieczki. Uciekali wszyscy: sportowcy (m.in. mistrz olimpijski Władysław Kozakiewicz, piłkarz Andrzej Rudy czy bokser Dariusz Michalczewski), artyści (np. muzycy zespołów „Mazowsze” i „Śląsk”), pisarze (m.in. Czesław Miłosz), wojskowi (pułkownik Ryszard Kukliński). To ich ucieczki i odmowy powrotu do kraju były najgłośniejsze. Największą jednak grupą uciekinierów z kraju, w którym teoretycznie rządziła klasa robotnicza, byli robotnicy. Między 1960 a 1963 rokiem na ponad 3 tysiące osób, które wybrały życie na Zachodzie, jedną trzecią stanowili właśnie robotnicy.
Wystawę przygotowała Komisja Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Udostępniona będzie w Centrum Kultury „Kryształowe Wzgórze” w Międzybrodziu Żywieckim (ul. Beskidzka 59) od 19 do 23 marca 2018 r. w godz. 8.00 - 15.00.
Gminna Biblioteka Publiczna w Czernichowie zaprasza również na spotkanie z dr Moniką Bortlik-Dźwierzyńską, twórcą wystawy „Uciekinierzy PRL-u”, historykiem oddziału IPN Katowice. Spotkanie odbędzie się 23 marca 2018 o godz. 9.30. Prelekcja i prezentacja multimedialna będzie uzupełnieniem tematyki ekspozycji.