Pałac w złym stanie? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wyłączono z użytkowania część Pałacu Habsburgów, w tym Salę Lustrzaną. Do wiadomych od dawna kłopotów z odpadającym gzymsem nad wejściem do pałacu doszły kolejne problemy techniczne.

Palac Sala Lustrzana

O sprawie poinformowała „Żywiecka Kronika Beskidzka”. Powodem zamknięcia sali reprezentacyjnej jest opłakany stan pałacowej instalacji elektrycznej. Właścicielem Pałacu Habsburgów jest Starostwo Powiatowe w Żywcu, które jeszcze w październiku ubiegłego roku zleciło przegląd pałacowej elektryki. W jej wyniku ustalono że instalacja, głównie z uwagi na degradację izolacji, wymaga wymiany na nową. Wiązać się to będzie oczywiście z dużymi kosztami, gdyż sam projekt planowanego przedsięwzięcia może kosztować kilkanaście tysięcy złotych. Jako, że renowacja na razie przeciąga się w czasie, a według opinii ekspertów obecne użytkowanie elektryki może grozić pożarem, Starostwo zdecydowało się więc na wyłączenie z użytkowania tej części budynku. Trudno powiedzieć, jak długo potrwa taka sytuacja, gdyż na razie nie ma decyzji o przeznaczeniu pieniędzy na wymianę elektryki.

Po co był ten remont?

Wadliwość, o której mowa powyżej, dziwi o tyle, że kilka lat temu Pałac Habsburgów przechodził kompleksowy remont, na który wydano 14 mln zł. Tymczasem jeszcze w czerwcu pisaliśmy o odpadającym gzymsie z jego fasady, co można przeczytać TUTAJ. Ze Starostwa Powiatowego w Żywcu otrzymaliśmy wtedy następującą odpowiedź:

„Obecnie konieczność napraw elewacji i ponoszenia kosztów pozostaje w gestii zarządzającego majątkiem tj. Powiatu Żywieckiego. Zarząd Powiatu dołoży wszelkiej staranności, aby prace wykonane zostały w możliwie najszybszym terminie uwzględniając przepisy Prawo Zamówień Publicznych.”

Dziś miejsca, w których tynk odpadał, są zamalowane, bez uzupełniania ubytków, a w parterowych oknach pałacu nadal widnieją kartki o zagrożeniu wywoływanym przez odpadające fragmenty tynku. Trwałość projektu, który otrzymał dofinansowanie na remont pałacu, kończy się w 2019 roku.

Udostępnij

1
-1
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę