Parafia Żabnica - historia i jubileusz - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziesiątki kilometrów do najbliższego kościoła i znana w regionie "Góralska Pasterka" to klamry 100-letniej historii kościoła w Żabnicy. Niebawem zaplanowano obchody okrągłej rocznicy.

 Historia Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy

Żabnica w XVII wieku należała do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radziechowach. Od 1673 roku, po odłączeniu od parafii Radziechowy, została przyłączona do bliżej położonej parafii p.w. Matki Bożej Wniebowzięcia w Milówce.
Pod koniec XIX wieku mieszkańcy Żabnicy zaczęli myśleć o uniezależnieniu się. Powodem była głównie odległość. Niektórzy z mieszkańców Żabnicy do kościoła parafialnego mieli nawet 15 km. 
W tej sytuacji wikariusz parafii w Milówce ks. Jan Figuła zorganizował Komitet Budowy Kościoła. W 1910 roku przystąpiono do budowy własnego, drewnianego obiektu Zwożono drewno głównie z lasu gminnego. Budulec ofiarował również arcyksiążę Karol Stefan Habsburg.
Cieśle z Żabnicy pod nadzorem majstra w czynie społecznym budowali kościół, który w 1914 roku został wykończony i wyposażony w potrzebne obrazy, ołtarze i przedmioty liturgiczne. W 1914 roku następca ks. proboszcza Tomasza Ciszka, ks. proboszcz Piotr Padykuła dokonał jego uroczystego poświęcenia. Nadeszły jednak lata zawieruchy wojennej. W 1915 roku dobudowano do kościoła dzwonnice i zakupiono dwa dzwony, które w 1916 i 1917 roku zostały zarekwirowane przez wojskowe władze austriackie. Zakupiono również grunt pod cmentarz parafialny. 

Dekretem Kurii Biskupiej w Krakowie z dnia 24 kwietnia 1918 roku, po oddzieleniu od parafii w Milówce, erygowano w Żabnicy samodzielną stację duszpasterską tj. parafię p.w. Matki Bożej Częstochowskiej z ekspozytem posiadającym władzę proboszczowską. W 1921 i 1922 roku ponownie zakupiono dzwony.
W lipcu 1922 roku w Żabnicy odbyła się pierwsza wizytacja kanoniczna przeprowadzona przez ks. Bp. Adama Sapiehę, w czasie której do bierzmowania przystąpiło ponad 600 osób. 
W 1938 roku pod przewodnictwem z ks. Gabriela Zemanka młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w swoich regionalnych strojach brała udział w Zlocie Młodzieży z całej Polski z okazji dwudziestolecia Niepodległości.
3 września 1943 roku, podczas II wojny światowej, żołnierze hitlerowscy wykonali w Żabnicy wyrok śmierci, wieszając 11 osób za pomoc partyzantom, w tym miejscowych parafian. To dramatyczne wydarzenie przyczyniło się do nagłej śmierci ówczesnego proboszcza ks. Gabriela Zemanka 14 września 1943 roku, byłego kapelana wojskowego, który był świadkiem tej egzekucji. 
W 1948 roku parafia Żabnica otrzymała od parafii w Milówce 7 hektarów lasu. W 1950 roku rozpoczęto budowę kaplicy na Skałce. W 1953 roku zaprowadzono instalację elektryczną w kościele i nowo wybudowanej plebanii. W 1956 roku ks. proboszcz Karol Śmiech dostał pozwolenie na powiększenie kościoła, który został wykończony wewnątrz w 1960 roku.
W 1966 roku Żabnica dekretem ks. bp. Karola Wojtyły formalnie została parafią, gdyż wcześniej miała tylko status ekspozytury. 
W 1970 roku przeniesiono na inne miejsce i gruntownie wyremontowano kaplicę na Skałce. W 1983 roku odnowiono ołtarze w kościele. W 1986 roku pokryto kościół blachą miedzianą. W 1989 roku powiększono cmentarz parafialny. W 1998 roku poświęcono nowo wybudowany Dom Spokojnej Starości przy klasztorze sióstr Albertynek.
Długość kościoła wynosi 34 m, szerokość naw bocznych 18 m, wysokość wewnątrz 6,70 m, a wysokość wraz z krzyżem na wieży 25 m, powierzchnia całkowita kościoła to 350 m. kw.
Na wieży są trzy dzwony, mające imiona: „Matka Boża Królowa Polski” z 1967 roku, „Św. Józef” – z 1922 roku i „Św. Barbara” - 1972 roku.
W parafii jest bardzo wielu utalentowanych muzykantów i zespołów grających góralską muzykę. Jednym z nich jest zespół „Mały Haśnik”. Z inicjatywy miejscowych muzyków od 2006 roku w parafii ma miejsce tzw. „Góralska Pasterka”. Gromadzi ona o północy przy ołtarzu na Bożonarodzeniowej Eucharystii około 40 muzyków grających na różnych instrumentach oraz wielu uczestników wspólnego kolędowania ze Śląska i prawie wszystkich rejonów południowej Polski. Przy parafii działa młodzieżowa orkiestra dęta „Barka”.
Parafia Żabnica należy do dekanatu radziechowskiego w diecezji bielsko-żywieckiej.

Obchody

Jubileusz 100-lecia parafii obchodzony będzie w dniach 5-6 maja, według następującego harmonogramu:

5 maja (sobota):
Godz. 18.30, Kościół w Żabnicy – koncert zespołu Proboszczowie.

6 maja (niedziela):
11.00 – uroczysta msza św. połączona z konsekracją Kościoła i nowego ołtarza. Liturgii przewodniczył będzie ks. bp. Roman Pindel.

13.00 – rozpoczęcie festynu parafialnego, na parkingu obok kościoła. W programie występy artystyczne: zespołu Barka, Mały Haśnik, koncert kapel góralskich.

Udostępnij

3
0
3
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę