Zmarł wybitny historyk - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Związany z Cieszynem Richard Pipes odszedł w wieku 94 lat.

Richard Pipes

Urodził się 11 lipca 1923 roku w Cieszynie, w rodzinie żydowskich producentów czekolady. Dzieciństwo i młodość upłynęły mu w Warszawie przy ul. Chmielnej. Dziś na tym miejscu stoi Pałac Kultury i Nauki. W pierwszych latach II wojny światowej przedostał się do USA. W 1943 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie.

W 1950 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Harwarda. Pracował tam, jako profesor historii, aż do przejścia na emeryturę w 1996 roku. Zajmował się głównie dziejami Rosji i ZSSR. Z czasem stał się światowej sławy sowietologiem, doradcą prezydenta Ronalda Reagana. Jednocześnie był przeciwnikiem rozszerzenia NATO w latach 90-tych, kiedy to Polska wstąpiła w szeregi tego paktu.

Richard Pipes był członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. W 1994 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Cieszyna. Nad Olzą gościł jeszcze w 2014 roku.

Udostępnij

0
-1
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę