Kościół w Komorowicach otworzył podwoje - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O tym, jakie szczyty i pasma górskie można zobaczyć z balkonu kościelnej wieży, a także o pewnych tajemnicach świątyni mogli się dowiedzieć uczestnicy Dnia Otwartego komorowickiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej.

komorowice dzien otwarty-045

W przeddzień uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela przedstawiciele parafii komorowickiej oraz Stowarzyszenia Komorowice zaprosili zwiedzających do niedostępnych na co dzień pomieszczeń i zakamarków 90-letniego kościoła – można było wejść na strych, przyjrzeć się z bliska mechanizmowi zegara kościelnego lub dotknąć serca jednego z czterech dzwonów.

Wiceprezes Stowarzyszenia Komorowice Ariel Brończyk przyznał, że to kolejne przedsięwzięcie, które ma na celu rozbudzenie zainteresowania bogatą historią jednej z dzielnic Bielska-Białej. Stowarzyszenie zamierza w przyszłości wydać w monografię Komorowic. W tym celu podjęto zbiórkę pieniędzy. Działacz przypomniał, że na początku roku zainicjowana została akcja zbierania archiwalnych fotografii, ilustrujących dzieje tego zakątka beskidzkiej ziemi.

- Dostaliśmy ponad 200 zdjęć, dokumenty z XIX wieku, relacje komorowiczan. Część materiałów, przekazanych nam przez mieszkańców, pokazujemy na wystawie przed kościołem. Na pewno akcję będziemy powtarzać – wyjaśnił Ariel Brończyk.

Zaznaczył, że Dzień Otwarty był okazją do przyjrzenia się z bliska wnętrzu świątyni. Z możliwości tej skorzystali liczni bielszczanie, którzy w kilku turach, podzieleni na kilkunastoosobowe grupy, weszli do prezbiterium i zakrystii, wspięli się na kolejne piętra, by zobaczyć mechanizm zegara, dotknąć serca dzwonów. Na koniec można było wyjść na balkon okalający kościelną wieżę, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i beskidzkich szczytów.

O historii świątyni, która 90 lat temu zastąpiła stary, drewniany kościół opowiedzieli dyrektor znajdującego się na trenie parafii diecezjalnego radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek Pędziwiatr i członkowie Stowarzyszenia Komorowice: Ariel Brończyk, Urszula Szabla, Krzysztof Jonkisz. Niestety zwiedzający nie mogli zobaczyć pochodzącego jeszcze ze starego kościoła komorowickiego, XV-wiecznego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem z ołtarza głównego, który od kilku miesięcy przechodzi zabiegi konserwatorskie w Krakowie.

Zdjęcia: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę