Kolędowanie Jukacy na ważnej liście - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jukace z Zabłocia, reprezentujący barwny obyczaj z kalendarza Żywiecczyzny, odebrali w stolicy ważny wpis.

Dziady

 W poniedziałek 22.10. 2018 r. w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wiceminister kultury, generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin wręczyła decyzje o wpisie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa osobom i instytucjom kultywującym zjawiska i tradycje. Na liście 15 nowych wpisów znalazły się cenna pozycja z naszego regionu -  "Kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie".

Krajowa Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest jedną z form ochrony tej spuścizny dziedzictwa i wynika z podpisanej przez Polską Konwencji UNESCO z 2003 r. w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Krajowa Lista jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski. Lista ma charakter informacyjny i zawiera opis zamieszczonych na niej zjawisk, ich rys historyczny, informacje o miejscu występowania i znaczeniu dla kultywujących je społeczności. Obecnie na Liście znajdują się 32 zjawiska. Krajową listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

W tym roku na liście znalazły się również: "Umiejętność gry na dudach żywieckich oraz sposób ich wytwarzania" i dwa tematy z Trójwsi w powiecie cieszyńskim - " Tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej" oraz "Gajdy - umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry"

Oto,jak opisane są te tradycje na liście:

Kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie:

"Na przełomie starego i nowego roku w okolicach Żywca do dziś można spotkać duże grupy noworocznych przebierańców zwanych Dziadami. Ubrani w kolorowe stroje hałasują i robią zamieszanie, biegają rytmicznie w takt dźwięku dzwonków lub dynamicznej muzyki. Zaczepiają przechodniów napotkanych na swej drodze, składają życzenia, zaś zatrzymawszy się przed domami, prezentują swoje widowisko. Przebrani mężczyźni prezentują ściśle określone postacie, których role odgrywają zgodnie z tradycyjnym stereotypem lub symboliką, pojawiają się zatem: Konie, Niedźwiedzie, Diabły, Śmierć, Żydzi, Cyganie, Druciarze, Kominiarz, Ksiądz czasami także Cyrulik czy Fotograf.

Umiejętność gry na dudach żywieckich oraz sposób ich wytwarzania:

"Umiejętność gry na dudach żywieckich praktykowana jest na Żywiecczyźnie nieprzerwanie od co najmniej XVI w. Jest to jeden z najstarszych elementów tradycji muzycznych w tych stronach, a dzięki dudziarzom grającym w starym, niezmienionym stylu, przekaz międzypokoleniowy mistrz-uczeń jest tu ciągle praktykowany."

Tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej:

"Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z kordonku. Zajmują się nią kobiety mieszkające w Koniakowie, Istebnej i Jaworzynce w Beskidzie Śląskim na południu Polski. Koronka koniakowska charakteryzuje się przede wszystkim mnogością motywów, głównie przyrodniczych, skomponowanych koliście lub gwieździście, wykonywanych z białych lub kremowych nici bawełnianych. Poszczególne elementy wykonywane są osobno, a następnie układane koliście i łączone szydełkiem od najmniejszego do coraz większego, tworząc w ten sposób serwety o różnych średnicach i kształtach."

Gajdy - umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry:

"Gajdy to instrument muzyczny charakterystyczny dla Beskidu Śląskiego. Depozytariusze na przestrzeni pokoleń wypracowali system przekazu wiedzy i umiejętności z zakresu budowy instrumentu oraz praktyki muzycznej. Gajdy można obecnie usłyszeć nie tylko w prezentacjach muzyki tradycyjnej, ale również we współczesnych aranżacjach dawnego repertuaru beskidzkiego. Gajdowie, oprócz umiejętności gry na instrumencie muszą wykazać się również umiejętnościami plastycznymi, ze względu na to, że większość elementów gajd jest wykonywana ręcznie. Głównym ośrodkiem działalności gajdoszy, a także budowniczych gajd, była i jest obecnie Trójwieś Beskidzka (Istebna, Koniaków, Jaworzynka) – Beskid Śląski."

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę