Żywiec trendsetterem - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ogólnopolskich mediach furorę robi w ostatnich dniach uroczystość udzielania błogosławieństwa restauracji McDonald`s w Nakle. Czy aby skądś tego nie znamy?

Otwarcie maca 2

Uroczystość w Nakle odbyła się 30 czerwca br. Pisał o tym między innymi portal oko.press, zastanawiając się, czy aby to właściwe miejsce dla tak uduchowionych czynności i celebracji. Portal zwrócił się o opinię do Episkopatu Polski, uzyskując odpowiedź, że „zakłady gastronomiczne i restauracje mogą być błogosławione, szczególnie jeśli proszą o to właściciele lub pracownicy, bo oznacza to dla nich rzeczywistość duchowej korzyści i chroni od złych rzeczywistości nadprzyrodzonych”. Portal oko.press podkreśla, że wbrew często pojawiających się w mediach innym stwierdzeniom nie mamy w tym przypadku do czynienia z poświęceniem, a z błogosławieństwem. Biskup dr Adam Bałabuch z Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia różnice: uświęcając jakąś rzecz, wyłącza się ją automatycznie z użytku publicznego, włączając jednocześnie do sfery sakralnej. Błogosławieństwo natomiast może mieć zastosowanie odnośnie zjawisk i miejsc o świeckim charakterze. 

Nie zabrakło też w artykule opinii antrpolożki, która stwierdziła, że to „schrystianizowana magia pogańska”.

Internet, jak wiadomo, szybko reaguje na takie sytuacje. Błyskawicznie pojawiły się rozmaite memy. Wśród nich i takie, które odświeżyły podobny temat z naszego regionu, pokazując kolaż poświęcenia fastfoodów tej samej sieci: w Nakle i kiedyś w Żywcu.

Przypomnijmy, że żywieckiego MacDonald`sa tak samo uroczyście oddawano do użytku w styczniu 2015 roku. Nie tylko otwierał go burmistrz, grała kapela góralska, ale przybył również ksiądz, który poświęcił lokal. Zdjęcia z tej uroczystości niemniej błyskawicznie obiegły internet, a teraz możemy czuć się swego rodzaju prekursorami tej tendencji.

Udostępnij

7
+5
2
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę