Piękny jubileusz poetki z Łodygowic - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pani Genowefa Iwanek obchodzi osiemdziesięciolecie urodzin i zbliża się do trzydziestolecia swojej twórczości literackiej. Jest jedną z najbardziej znanych poetek ludowych i gawędziarek Żywiecczyzny.

Iwanek 2

Urodziła się w Pietrzykowicach i już w wieku 16 lat rozpoczęła pracę w Bielskich Zakładach Włókienniczych. W 1969 roku uległa ciężkiemu wypadkowi. Rozmaite, z reguły trudne elementy rekonwalescencji spowodowały, że zaczęła opisywać swoje wrażenia i wspomnienia. Wtedy powstały jej pierwsze wiersze. Powstawało ich więcej, od kiedy przestała pracować zawodowo.
Na przestrzeni tych trzech dekad była między innymi członkinią Grupy Literackiej „Gronie”, publikowała wiersze w „Karcie Groni” i „Gazecie Żywieckiej”.
Za główny atut twórczości Genowefy Iwanek uznaje się jednak prozę pisaną gwarą, do której inspiracje czerpie z lokalnych tradycji i przypowieści ludowych. Dominantą wierszy są elementy patriotyczne i religijne.
Brała również udział w Przeglądach Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych czy Posiadach Gawędziarskich. Za swoją działalność literacka otrzymała medal z okazji 50-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. W 2005 roku została nagrodzona medalem „Za zasługi dla Miasta Żywca”.

Na jubileuszowe spotkanie zaprasza autorka wraz Wójtem Łodygowic oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury. Odbędzie się ono w sobotę 17 czerwca o godz. 16.00, właśnie w GOK.

Udostępnij

3
+2
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę