Banialuka w liczbach - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejny sezon Teatru Lalek Banialuka dobiega końca. Przyszedł więc czas na jego podsumowanie.

Banialuka

W sezonie 2018/2019 teatr zagrał 399 przedstawień dla  67 344 widzów. Repertuar teatru wzbogacił się o cztery nowe tytułu: „Tuwim i …” (reż. Paweł Aigner), „Krawiec Niteczka” Kornela Makuszyńskiego (reż. Honorata Mierzejewska-Mikosza), „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy (reż. Lucyna Sypniewska) i „Ojczyzna” Krystyny Miłobędzkiej (reż. Agnieszka Błaszczak).

Banialuka od lat regularnie organizuje warsztaty oraz edukacje teatralne. W minionym sezonie stała oferta edukacyjna teatru została poszerzona za sprawą warsztatów (zrealizowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury) „Surfuj z kulturą i poznaj magię teatru”. W pięciu bielskich szkołach ponadpodstawowych : Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Gastronomicznych i Handlowych, Zespole Szkół Technicznych i Handlowych, Zespole Szkół Specjalnych oraz Ośrodku Edukacji Sokrates zrealizowane zostały trzy warsztaty teatralne. Młodzież miała okazję spróbować swoich sił w sztuce animacji, scenografii i charakteryzacji. Uczniowie zostali także zaproszeni do Teatru Lalek Banialuka gdzie obejrzeli przedstawienie „Tuwim i…” w reżyserii Pawła Aignera oraz w asyście aktorów mieli okazję zajrzeć za kulisy i do pracowni teatralnych. W ramach projektu odbyło się łącznie 21 wydarzeń artystyczno-edukacyjnym w których wzięło udział ponad 190 uczniów.

Łącznie, w teatrze i w placówkach oświatowych, odbyło się 168 spotkań edukacyjnych.

W dniu 2 czerwca Banialuka we współpracy z Komendą Miejską Policji w Bielsku-Białej oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej przygotowała przedsięwzięcie dla podopiecznych rodzin zastępczych. W tym dniu policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną oraz profilaktyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym zaprezentowali  dzieciom sprzęt policyjny i zawód Policjanta oraz przeprowadzili dla dzieci prelekcję, której tematem było ogólnie pojęte bezpieczeństwo najmłodszych. 
Największą zaplanowaną atrakcją dla dzieci było przedstawienie "Pchła Szachrajka" oraz zwiedzania magicznych miejsc teatru.

Bielski teatr lalek prezentował swoje przedstawienia podczas festiwali teatralnych i wyjazdów gościnnych im. w Opolu i Rzeszowie skąd wrócił z nagrodami: przedstawienie „Król Maciuś Pierwszy” (reż. Konrad Dworakowski) otrzymało m.in. 2. Nagrodę za przedstawienie, nagrodę za scenografię dla Mariki Wojciechowskiej oraz wyróżnienie za muzykę dla Piotra Klimka na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, a podczas Festiwalu Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie Nagrodę aktorską za rolę Zajączka w przedstawieniu „Smacznego, proszę Wilka” otrzymał  Radosław Sadowski.

W minionym sezonie artyści Banialuki otrzymali także inne znaczące nagrody i wyróżnienia. Eugeniusz Jachym (aktor) otrzymał Ikara 2019 (Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki) za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Ponadto Zespół  Aktorów spektaklu „Tuwim i…” otrzymał  Dyplom Specjalny,  a Krzysztof Maciejowski Nominacja do Ikara 2019  za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2018 roku za muzykę do spektaklu „Testament Teodora Sixta" w Teatrze Polskim i  „Oresteja?” w Teatrze Lalek Banialuka.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lalkarstwa Barbara Rau (aktorka Banialuki) została odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a Maria Byrska Okolicznościową Plakietką ZASP.

Nagroda Artystyczna ZASP w Bielsku-Białej „Laur Dembowskiego” w tym roku trafiła do Dagmary Włoszek za rolę Pchły w przedstawieniu „Pchła Szachrajka”

Także w gronie laureatów „Złotych Masek 2019” znalazł się artysta związany z Teatrem Banialuka: Krzysztof Maciejowski otrzymał Nagrodę Specjalną za muzykę do spektaklu „Oresteja?” zrealizowanego w Teatrze Lalek Banialuka oraz za muzykę do spektaklu „Ciało Bambina” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. 

W okresie wakacyjnym, w dniu 18 sierpnia, Banialuka zaprezentuje przedstawienie „Koziołek Matołek” Kornela Makuszyńskiego podczas Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach.

Kolejny sezon zapowiada się równie obiecująco. Już we wrześniu planowana jest premiera przedstawienia „Robinson” (reż. Marek Zákostelecký). Ponadto Banialuka została zaproszono do udziału w największym i najbardziej znaczącym festiwalu lalkarskim na świecie – Festival Mondial des Théâtres de Marionnettes w Charleville-Mézières we Francji, gdzie zaprezentuje przedstawienie „Oresteja?” (reż. François Lazaro).

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę