Sabałowe Bajania, wyniki - Zofia Sordyl i inni laureaci z regionu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Znane są wyniki 51 Festiwalu Folkloru Polskiego. „Sabałowych Bajań”w Bukowinie Tatrzańskiej. O Bukowiańskie Buki i Spinki Góralskie walczyli gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie, pytace i starostowie weselni z 10 województw. Ogółem około 170 uczestników w wielu kategoriach. Wśród laureatów są przedstawiciele z Żywiecczyzny.

sordyl

W konkursie gawędziarzy jedno z siedmiu równorzędnych drugich miejsc zajęła pani Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej. W konkursie śpiewu solowego na jednym z pięciu równorzędnych pierwszych miejsc ulokowała się Zofia Sordyl z Korbielowa. W tej samej kategorii na jednym z równorzędnych drugich miejsc były Anna Dunat z Pewli Wielkiej oraz Julianna Adamek z tej samej miejscowości.

Sabałowe Bajania

Przywoływana impreza, to ogólnopolski festiwal folkloru polskiego, konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków. Odbywa się co roku w sierpniu w Bukowinie Tatrzańskiej od 1967 roku. Obecnie festiwal obejmuje też rozmaite imprezy towarzyszące: kiermasz sztuki ludowej, a przede wszystkim plenerową Sabałową Noc, kiedy to artyści ludowi pasowani są na „Zbójów”. Nazwa imprezy wywodzi się oczywiście od legendarnego tatrzańskiego gawędziarza.

Zofia Sordyl

Wszyscy „nasi” laureaci zasługują oczywiście na uznanie i gratulacje. Warto się jednak zatrzymać dłużej przy Zofii Sordyl, która jest znaną postacią folklorystyki Beskidu Żywieckiego, występującą często z siostrą bliźniaczką, Józefą. Ich dorobek jest imponujący, a życiorysy ściśle związane z kulturą ludową.
Gawędziarki i śpiewaczki ludowe z Korbielowa ,kierowniczki zespołu regionalnego „Dziewięciornik” z Korbielowa. Siostry bliźniaczki urodziły się 2 maja 1945 r. w Krzyżowej. Po ukończeniu szkoły podstawowej pozostawały przy rodzicach, pomagając im w prowadzeniu 5 ha gospodarstwa rolnego. W wieku 7 lat razem z matką zaczęły uczestniczyć w próbach i występach Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko” w Korbielowie prowadzonego przez Weronikę Łańską. Występowały wraz z zespołem „Pilsko” kilkakrotnie w Warszawie z okazji 1 maja,22 lipca, Dożynek Centralnych ;w Gdyni z okazji Dni Morza, w Krakowie-1 maja. Często występowały na Dożynkach na Psim Polu pod Wrocławiem, w Lublinie, w Nowym Targu ,Pszczynie, Pietrzykowicach, Sporyszu ,Żywcu, Rajczy, Łodygowicach , Korbielowie, Krzyżowej i Jeleśni. Razem z zespołem „Pilsko” występowały w filmie „Milion za Laurę". Działalność artystyczną ponowiły w roku 1997 organizując działalność zespołu regionalnego przy KGW w Korbielowie. Zaczęły systematycznie uczestniczyć w imprezach organizowanych na terenie Gminy Jeleśnia - Redyk ,Dni Jeleśni, konkurs Śpiewaków gawędziarzy ,Kapel i Instrumentalistów Ludowych, Hołdymas Gazdowski . Brały udział jako gawędziarki i śpiewaczki ludowe w Posiadach Gawędziarskich w Suchej Beskidzkiej, Bukowinie Tatrzańskiej, Żywcu ,Milówce , Kazimierzu nad Wisłą. Prowadzą zespół „Dziewięciornik „ w Korbielowie zrzeszający członkinie KGW i młodzież z Korbielowa. Zespół systematycznie bierze udział w imprezach organizowanych na terenie Gminy Jeleśnia zdobywając czołowe miejsca : Konkurs Kolęd i Grup Kolędniczych Godów Jeleśniańskich, Redyk w Korbielowie, Dni Jeleśni, Hołdymas Gazdowski ,Konkurs Wieńców Dożynkowych, Wsi Gminy Jeleśnia oraz na terenie powiatu żywieckiego Gody Żywieckie, Powiatowe Konkurs Wieńców Dożynkowych, Próbowacka Jodła, I Powiatowy Turniej Gmin Powiatu Żywieckiego, Konkurs na Połaźnice w Żywcu. Wielokrotnie brały udział w nagraniach dla radia i telewizji jako gawędziarki i śpiewaczki-program „Od deski do deski”, ”Zajechał wóz do Korbielowa”.

Projekt muzeum

Muzeum Miejskie w Żywcu realizuje w tym roku projekt wydawniczy  „W zgodzie z naturą i kulturą. O siostrach Józefie i Zofii Sordyl”. Dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, Priorytet Kultura Ludowa. Celem projektu jest wydanie książki wraz filmem, dokumentującej życie, twórczość oraz działalność znanych i cenionych twórczyń ludowych z Korbielowa, górskiej wioski w Beskidzie Żywieckim. Wyjątkowych kobiet, prowadzących niemal do dzisiaj tradycyjną gospodarkę polaniarską, a równocześnie wspaniałych śpiewaczek i gawędziarek. W 2005 roku siostry otrzymały prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga, honorującą ich działalność i dorobek artystyczny. Wydaniu i promocji książki w grudniu tego roku towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa czasowa w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę