Stanisław Pięta, MON i strzelnice powiatowe - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nadchodzi kolejna odsłona kampanii i przedsięwzięć nakierowanych na naukę strzelania. Niedawno nagłaśniane było powstanie Żywieckiej Inicjatywy Strzeleckiej 2020, o czym pisaliśmy TUTAJ. Obecnie podobne kroki zamierza podjąć Ministerswo Obrony Narodowej - na szczeblu powiatowym.

Srzelnica sportowa copy

 Jednym z pomysłodawców inicjatywy strzeleckiej był bielski poseł partii rządzącej, Stanisław Pięta. Propaguje on naukę strzelania jako – według niego – doskonałego środka dla rozwoju osobowości, przy okazji mowa jest też – gdzieś w tle – o dostępie do broni. To na poziomie bardzo lokalnym.

Powiaty również

Kilka dni temu portal niezalezna.pl opublikował wypowiedź Michała Dworczyka, wiceministra obrony narodowej o programie, mającym obowiązywać od następnego roku. Można go opatrzyć ogólnym hasłem - „strzelnica w każdym powiecie”. Jak się można dowiedzieć z wypowiedzi, dopinany jest program budowy i rewitalizacji strzelnic. W MON chcieliby, aby w każdym powiecie poza jedną kompanią wojsk obrony terytorialnej, jedną szkołą średnią prowadzącą klasy wojskowe, była również jedna strzelnica - otwarta dla wszystkich. Kiedyś miało ich istnieć ponad 200, obecnie jest poniżej 100. Do partnerstwa w w projekcie resort obrony będzie chciał też zaangażować Ministerstwo Sportu. W strzelnicach odbywałyby się też zajęcia z przysposobienia obronnego. W całym kraju miałoby powstać 380 takich obiektów.
Do sprawy ponownie włącza się Stanisław Pięta, w wypowiedzi dla Super Expresu sugerując, że to ważny program dla obronności kraju, a rządowe strzelnice powinny być również otwarte dla mieszkańców, bo młodzież aż rwie się do nauki strzelania.
Wielu komentatorom ten program kojarzy się ze swego rodzaju kontrą dla programu „Orliki”, realizowanego za czasów rządów Platformy Obywatelskiej.

A powiat żywiecki?

Po naszym artykule o „Żywieckiej Inicjatywie Strzeleckiej 2020” można było odnieść wrażenie, że według czytelników sprawa jest kontrowersyjna. Teraz postanowiliśmy zapytać co w tym temacie ma do powiedzenia przywoływana niejako władza powiatowa, czyli starosta Andrzej Kalata:
- W powiecie żywieckim funkcjonuje już, a właściwie cały czas, strzelnica. Oczywiście przy Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu Moszczanicy. To tam trenują też biathloniści Biathlonowego Ludowego Klubu Sportowego BLKS Żywiec – powiedział starosta żywiecki.
Szkoła z Moszczanicy wpisuje się więc już teraz w oczekiwania MON, posiadając „klasę mundurową”. BLKS z kolei potwierdza niejako walor sportowy strzelania, zdobywając całkiem istotne laury na arenie polskiej w swojej dziedzinie, o czym pisaliśmy między innymi TUTAJ.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę