Zagubione śmigłowce? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie wiadomo, czy to spontaniczny rozmach, czy niedoinformowanie (tajemnica wojskowa). Najprawdopodobniej jednak głośne ćwiczenia spadochronowe odbywają się nie tylko w gminie Lipowa.

Odlotowo

To właśnie o Lipowej informujemy regularnie. Co roku o tej porze odbywają się tam ćwiczenia skoków spadochronowych jednostki wojskowej z Krakowa. Przy tej okazji zawsze przekazujemy wiadomość wójta Jana Góry, uprzedzającą o ewentualnych niedogodnościach i przepraszającą za nie. Przede wszystkim może jednak rozwiewającą ewentualne obawy.

 Inwazja na inne gminy?

O tym, że tego typu ćwiczenia mogą budzić lęk, świadczyła dzisiejsza wiadomość naszej Czytelniczki:

„Około godziny temu nad moja posesją w Soli latały helikoptery wojskowe. Bardzo nisko, syn był przerażony. ..jeżeli są to jakieś ćwiczenia powinna być jakaś informacja.” - napisała Czytelniczka dzisiaj wczesnym popołudniem.

Widoki bywają efektowne, jak się jednak okazuje, nie dla każdego. Dla formalności nadmienimy, że Sól nie tylko nie leży w gminie Lipowa, ale nawet z nią nie sąsiaduje, wręcz leżąc dosyć daleko od niej. To gmina Rajcza. Zakładając oczywiście, że to ta sama jednostka.

Nie był to przypadek odosobniony. Wojskowe śmigłowce i lądujących spadochroniarzy zauważono wczoraj w Kamesznicy, nad wzniesieniem Szare. To z kolei gmina Milówka, a więc też daleko. Zdjęcia zostały opublikowane na stronie społecznościowej TFK - Fotografia -Tomasz Fasola Korzeniecki.

 A gminy nic….

Pytaliśmy w urzędach tych gmin, czy zostały powiadomione o takich przelotach. Nic o śmigłowcach wojskowych nad Kamesznicą nie wie Paweł Bury z Referatu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego. O żadnych przelotach nie został też przez nikogo poinformowany Urząd Gminy Rajcza.

Rzecznik prasowy Jednostki Wojskowej NIL, która od minionego poniedziałku do 5 lipca zadeklarowała swoje szkolenia na terenie gminy Lipowa, również nie miał w tym temacie wiele do powiedzenia. Nie może udzielić szybkiej informacji na temat zasięgu tych działań, co za tym idzie – jednoznacznie potwierdzić że nad Solą i Kamesznicą latała ta sama jednostka. Nie wykluczył, że loty mogą mieć taki zasięg, stwierdzając jednocześnie, że z zasady odbywają się w tych gminach, z którymi zostało to wcześniej ustalone.

Mamy więc efektowne widoki, ale i elementy trwogi, a wszystko to przy kompleksowej i wczesnej informacji z Lipowej i niedoinformowaniu innych samorządów.

 

Udostępnij

11
+4
7
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę