Maszt sieci Play - jakie plany Ratusza? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

25 września br. w bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórza Zamkowego w Cieszynie stanął maszt telefonii komórkowej należący do sieci PLAY. To kontrowersyjna budowla, która od samego początku budzi opór mieszkańców. Niektórzy z nich będą sie mogli ponownie wypowiedzieć w tej sprawie.

maszt play

"Władze miasta planują w październiku poprosić cieszynian o ocenę na ile wysoka na ponad 60 metrów konstrukcja zaburza cieszyński krajobraz. Od opinii mieszkańców będą uzależnione dalsze kroki ratusza w tej sprawie." - informuje rzecznik prasowy cieszyńskiego Ratusza Katarzyna Koczwara.

Chociaż maszt PLAY-a nie osiągnął jeszcze pełnej funkcjonalności – brakuje na nim chociażby oświetlenia – to pierwsze reakcje mieszkańców na jego pojawienie się w przestrzeni miejskiej są niejednoznaczne. Obecnie wzbudzający kontrowersje obiekt nie jest widoczny ze znajdującego się parku na Wzgórzu Zamkowym. Sytuacja może się jednak zmienić, kiedy opadną liście z drzew otaczających między innymi Rotundę św. Mikołaja. Mieszkańcy i turyści odwiedzający Cieszyn mogą jednak zobaczyć wysoką budowlę z wielu innych miejsc. Maszt dominuje nad krajobrazem przede wszystkim, gdy podziwia się panoramę okolicy z dachu Wieży Piastowskiej. Stanowi także punkt przyciągający uwagę, kiedy spogląda się na Cieszyn z mostu przyjaźni, nabrzeży Olzy czy czeskiej części miasta.

 – Teraz, gdy pomimo naszych sprzeciwów, PLAY postawił konstrukcję, widzimy, że panorama miasta nie wygląda aż tak źle jak się obawialiśmy, ale jednocześnie maszt telefonii komórkowej jest widoczny z wielu miejsc w Cieszynie, co budzi głosy niezadowolenia. Dlatego poprosimy reprezentatywną grupę mieszkańców o opinię i ocenę jej rzeczywistego wpływu na walory naszego miasta. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni, gdy większość cieszynian będzie już miała możliwość wyrobienia opinii na ten temat, przeprowadzimy sondaż w tej sprawie. Chcemy, aby mieszkańcy zdecydowali czy powinniśmy zrobić coś więcej, aby chronić widok będący jednym z najważniejszych symboli naszego miasta – mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Cieszyn to wyjątkowe miasto, które łączy w sobie dwa kraje i dwie kultury – polską i Cieszyn to wyjątkowe miasto, które łączy w sobie dwa kraje i dwie kultury – polską i czeską. Unikatowy charakter miejscowości, nazywanej też Małym Wiedniem, powoduje, że każdego roku odwiedzają je dziesiątki tysięcy gości. Dlatego władze miasta zapytają również turystów o wpływ kilkudziesięciometrowej budowli na atrakcyjność miasta. 

– Jeśli ludzie zdecydują, że maszt PLAY-a znacząco ingeruje w panoramę Cieszyna, to ratusz podejmie kolejne działania. Mamy przygotowanych kilka scenariuszy, ale na razie nie chcemy o nich mówić, tak by nie uprzedzać decyzji mieszkańców i turystów. Nasze decyzje ogłosimy po zapoznaniu się z wynikami badania –podsumowuje burmistrz Staszkiewicz.

 Planowane badanie opinii publicznej będzie miało formę telefoniczną. Zostanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie ponad 500 mieszkańców. Co więcej cieszynianie otrzymają możliwość swobodnego i obszerniejszego niż w ramach badania telefonicznego wyrażenia swojej opinii. Urząd Miejski pracuje obecnie nad szczegółami tego działania.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę