Gwiazdy w Sopotni Wielkiej - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stowarzyszenie POLARIS-OPP wraz z Urzędem Gminy Jeleśnia oraz Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, zapraszają do obejrzenia nietypowej wystawy plenerowej planet pneumatycznych "Misji po Układzie Słonecznym".

gwiazdy sopotnia

Wystawa odbędzie się 3-4 października 2020r. Będzie to pierwsza, pełna prezentacja tej koncepcji w Polsce, opracowanej przez naszą organizację w 2019 roku, która otrzymała dofinansowanie ze środków PROO 1a NIW-CRSO. Niestety czas pandemii zablokował nam jej prezentacje na wiosnę br. i również teraz wystawa będzie realizowana jedynie w formie instalacji planet o rozmiarach od 3 do 5m. na otwartej przestrzeni, bez wchodzenia do ich wnętrz, ale za to z ich podświetleniem od środka. Mimo jednak tego, wydarzenie może okazać się dosyć spektakularne, gdyż nie tylko gigantyczne wręcz planety pojawią się na polach w centralnej części naszej miejscowości - Sopotni Wielkiej, ale i wraz ze zmierzchem zostaną kolejno oświetlone począwszy od Słońca, a na Uranie kończąc....

Wydarzenie to rozpocznie się 3 października ok. godz. 20:00 i zakończy 4 października w nocy. W przypadku deszczowej pogody rozważamy przesunięcie ekspozycji o jeden dzień (niedziela), gdyż niestety planety nie mogą być wystawione na intensywne działanie wody/deszczu. Decyzje w tej kwestii podejmiemy najpewniej już w samą sobotę 3.10.2020r. ok. godz. 13:00-14:00, znając już bardziej wiarygodne prognozy pogody.

Ekspozycja planet w środku miejscowości jest pokłosiem dwóch, podejmowanych przez nas działań:
- popularyzacji zagadnienia ochrony ciemnego nieba www.ciemneniebo.pl  i astronomii oraz pretendowania Sopotni Wielkiej do międzynarodowego tytułu Dark Sky Community, nadawanego przez International Dark-Sky Association www.darksky.org  w USA (jako pierwsza miejscowość w Polsce oraz raptem 12 lokalizacja w Europie); w tym zakresie pomysł dofinansowany został ze środków Komisji Europejskiej w ramach EKS (Projekt Solidarnościowy), który prowadzi młodzież i społeczność lokalna Sopotni Wielkiej wraz z naszym stowarzyszeniem,
- realizacji projektu "Misja po Układzie Słonecznym", dofinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, priorytet 1a (folder pełnej wersji wystawy, czasowo nie możliwej do realizacji z powodu COVID-19 dostępny na stronie: http://astroevents.pl/#planety )

UWAGA! Z powodu pandemii COVID-19 nie będzie możliwości zwiedzania wnętrza planet, dlatego też polecamy w szczególności samochodową wizytę w okolicach kościoła w Sopotni Wielkiej w ww. terminie, celem obejrzenia tej nietypowej wystawy tematycznej.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę