Odkrywcy Wisły mają swoje tablice w mieście - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ważne persony dla historii Wisły, 20 postaci, znalazło się na tablicach, które stanęły w przestrzeni centrum miasta. To forma upamiętnienia i przypomnienia osób ze świata literatury, nauki czy muzyki, które zaznaczyły swój ślad w dziejach Wisły – miały wpływ na jej rozwój czy rozpoznawalność.

Szlak odkrywow wissli

 Nie zabrakło więc wśród upamiętnionych postaci Juliana Ochorowicza, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Gustawa Morcinka, Stanisława Hadyny czy Jana Sztwiertni, a także zmarłego trzy lata temu Jerzego Pilcha.

- Są to osoby, które bardziej lub mniej, ale wpłynęły na to, jak Wisła wygląda dzisiaj. Ich dorobek naukowy czy kulturowy jest rozpoznawalny w Polsce, a letniskowa, turystyczna Wisła na pewno zyskała na wzajemnych relacjach – mówi burmistrz Tomasz Bujok.

- Pomysł stworzenia szlaku zrodził się w mojej głowie, gdy wczytałem się w życiorys Juliana Ochorowicza i osób, które wokół siebie zgromadził i zapraszał do Wisły. Lista nazwisk była konsultowana z różnymi środowiskami, ale liczę, że w toku dalszych dyskusji i wędrowania szlakiem, powstawać będą kolejne tablice z sylwetkami osób, które na takie uhonorowanie zasługują. Szlak nie jest tematem zamkniętym, wręcz przeciwnie. Wisła jest miastem, które ma jeszcze wiele ciekawych tajemnic i wspaniałych miejsc do odkrycia. Zapraszamy nowych odkrywców do eksploracji naszego miasta i jego okolic – tłumaczy Sebastian Chachołek, pomysłodawca szlaku i kustosz Muzeum Magicznego Realizmu – Ochorowiczówka w Wiśle.

Uroczyste otwarcie szlaku nastąpiło w czwartek 13 lipca przy tablicy Jana Kropa, znajdującej się na skwerze w samym centrum, tuż przy rynku.

Jak odnaleźć wszystkie tablice? Najlepiej przemierzając szlak z aplikacją KompasGO, która prowadzi nas od jednej do drugiej tablicy i w ten sposób żadnej z nich się nie pominie. Przyjemnego odkrywania!

Biogramy osób, które znalazły się na Szlaku Odkrywców Wisły oraz informacje o samym szlaku znajdują się na stronie www.odkrywcywisly.pl

Tablice zostały ufundowane z środków własnych gminy Wisła, a niektóre z nich przez lokalnych mecenasów. 

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę