Znów przyjedzie cyrk. Co na to miłośnicy zwierząt? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rozpoczynaliśmy lato w Żywcu występami dwóch cyrków. Tuż po popisach kabaretów i Kuby Błaszczykowskiego, w naszym mieście prawie równocześnie występowały: Cyrk Korona i Cyrk Safari, o czym pisaliśmy TUTAJ. Wakacje zakończą się podobnie.

cyrk

 Tym razem Cyrk Zalewski ogłosił swój występ w poniedziałek 28 sierpnia o godz. 18.00, Aleja Jana Pawła II. Pokaże m.in. tresurę koni, psów i papug.

Kontrowersje

Specyficzna jest trasa tournée „Zalewskiego”. Sucha Beskidzka, Żywiec, Andrychów, Kęty. Omija Bielsko – Białą - miasto, które było prekursorem ograniczania występów cyrków ze zwierzętami na swoim terenie. Walczył o to Klub Gaja, z Jackiem Bożkiem na czele:
- Rzeczywiście byliśmy jednymi z pierwszych w Polsce – mówi Jacek Bożek. W ostatnim czasie ten trend nabrał na znaczeniu. Są na świecie całe państwa - z cyrkami bez zwierząt. Ostatni rok to już naprawdę wysyp takich zakazów. Najsłynniejszym medialnie był oczywiście Słupsk, ale nie tylko tam.
W lutym ubiegłego roku zakaz występu cyrków ze zwierzętami wydała nawet Warszawa, będąc wówczas trzynastym miastem w kraju z taką dyrektywą. Cyrki nie wjeżdżają też między innymi do Poznania, Wrocławia, Łodzi, Sosnowca, Krakowa, Bydgoszczy, Tychów. Na portalu społecznościowym facebook zawiązała się Koalicja Cyrk Bez Zwierząt. W internecie można znaleźć i podpisać petycję w sprawie całkowitego zakazania przez sejm takich popisów.
Są też miasta, jak np. Rzeszów, gdzie włodarze pozostawiają obywatelom wybór, uczestnictwa bądź nie. „Cyrkowcy” zaczęli się bronić. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził nieważność wydanego przez Prezydenta Miasta Świdnicy zakazu uznając, że przekroczył swoje kompetencje.

W czym rzecz?

Zapytaliśmy Jacka Bożka z bielskiej Gai, czy akurat Cyrk Zalewski posiada jakąś szczególną renomę w swojej branży?
- Bez względu na to jaką ten cyrk ma opinię, każdy cyrk który wykorzystuje w swoim repertuarze tresurę zwierząt, naszym zdaniem nie jest w porządku. Miejsce zwierząt nie jest w cyrkach. Te zwierzęta są przechowywane i przewożone w trudnych warunkach. Miejsce dzikich zwierząt jest w dzikiej naturze. W przypadku zwierząt udomowionych: koni, pisków, one ewolucyjnie są bardziej przystosowane do życia przy ludziach, ale to i tak nie najlepsze miejsce dla nich. Przede wszystkim jednak trend obecnie jest zupełnie inny. Największe i najbardziej znane cyrki świata, które powinny być dla innych wzorem, na przykład Cirque du Soleil, nie mają w swoim repertuarze występów zwierząt wcale. Ich występy opierają się na popisach umiejętności ludzkich i ich artyzmu. To jest obecnie wzorzec i wiodący trend na świecie – skwitował Bożek.
Na swojej stronie internetowej, pośród atrakcji z zeszłego roku, Cyrk Zalewski oferował pokaz tresury tygrysa. Już go nie ma, za to mają być wielbłądy.
Wiele wskazuje na to, że Żywiec wciąż jest przyjazny cyrkom ze zwierzętami.

 

Udostępnij

1
-7
8
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę