Wizjoner w czasach COVID-19. Wesprzyj jego działania - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Marek Macner z Bielska-Białej proponuje sprzęt, mający służyć osobom z koronawirusem czy trudnościami z oddychaniem. Na czym polega?

chemlochron

Wynalazca z Podbeskidzia proponuje hełm wentylacyjny (hełmochron), mieszczący głowę pacjenta. Hełmochron - to nie tylko hełm. To także jego otoczenie: Monitor, czyli miernik parametrów oddechowych (ciśnienie, przepływy, objętości, zawartość tlenu, CO2, itp) oraz Dmuchawa - źródło powietrza używane gdy brak lub nie jest potrzebne zasilanie z respiratora.

Pandemia COVID-19 uwidoczniła duże braki w posiadanych środkach potrzebnych dla obsługi jednocześnie bardzo dużej liczby chorych z problemami oddechowymi. Brak respiratorów spowodował we Włoszech konieczność podejmowania decyzji kogo podłączyć. Młodych, starych, rokujących poprawę, itp. Aby tego uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć prawdopodobieństwo takiej sytuacji u nas i we wszystkich innych miejscach, w których braki występują (a co z Afryką?) powstał ten projekt. Tak powstał HEŁMOCHRON – hełm wentylacyjny i ochronny.

- Hełmochron pozwala skrócić czas działania respiratora. Do tego się doskonale nadaje/ Nadciśnieniowo wspomaga się oddychanie, dodaje tlenu, poprawia parametry mikrooddechowe - mówi Macner w wypowiedzi dla Radia Bielsko dodając, że w wielu przypadkach stosowania hełmochronu może w ogóle nie być konieczności użycia respiratora.

- Może on być wytwarzany metodami DIY czyli zrób-to-sam, ale i może być produkowany fabrycznie. Nie jest certyfikowany, bo nie może być jako urządzenie DIY. Certyfikowane może być tylko konkretne urządzenie konkretnego producenta. Jeśli kto inny wytworzy takie samo urządzenie – musi robić certyfikację dla “swojego” – stąd dla urządzeń DIY oddzielnie musiałaby być certyfikowana każda sztuka wytworzona przez każdego hobbystę DIY. Jest jednak wyjście – można uzyskać indywidualne dopuszczenie w związku z sytuacją nadzwyczajną i o takie dopuszczenie będę się starać dla Hełmochronu. Do stosowania jako środek ochronny, czyli nie jako urządzenie medyczne – takich certyfikatów nie potrzeba. Każdy może używać - wyjaśnia wynalazca.

Certyfikacja, ważna i kosztowna rzecz

Projekt Hełmochron wchodzi w fazę certyfikacji. Oprócz przygotowanej dokumentacji potrzeba także wykonania kilkunastu sztuk do badań oraz opłacenia samych badań i procesu wydawania certyfikatu. W związku z tym założona została zbiórka w portalu crowfoundingowym odpalrprojekt.pl/. Celem tego projektu jest uzyskanie środków na zakończenie fazy prototypowej, certyfikację CE i wytwarzanie Hełmochronów w ilości 50-100 szt miesięcznie celem nieodpłatnego przekazywania dla potrzeb służby zdrowia. Potrzebne jest zebranie kwoty 50 tys. zł. Na jej zgromadzenie pozostały prawie 2 miesiące. Chcących wesprzeć tą ciekawą inicjatywę zapraszamy TUTAJ

Udostępnij

6
+6
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę