14 Afgańczyków ukrytych w pojeździe ciężarowym - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obywatele Afganistanu podróżowali ukryci w naczepie samochodu ciężarowego. Zatrzymali ich funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej.

Afganczycy

28 października funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali informację o cudzoziemcach ujawnionych w serbskiej naczepie samochodu ciężarowego. Kierowca ciężarówki zaniepokojony hałasem dobiegającym z naczepy zatrzymał się na jednej ze stacji paliw w Lędzinach (powiat bieruńsko-lędziński) i powiadomił o tym fakcie odpowiednie służby. Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej odkryli, że wśród przewożonego ładunku taśm tekstylnych ukrywa się 14 mężczyzn. Ujawnieni cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu.

Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. W związku z młodym wyglądem migrantów, ośmiu z nich zostało poddanych badaniu lekarskiemu w celu ustalenia wieku. Badanie wykazało, iż wśród zatrzymanych znajduje się dwóch niepełnoletnich. Jeden z nich na podstawie decyzji Sądu został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, drugiemu (młodszemu) natomiast został przydzielony opiekun prawny i został on umieszczony w rodzinie zastępczej. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo wszystkich zatrzymanych oraz ich dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Jeden z pełnoletnich mężczyzn  usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej ze Słowacji do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Następnie dobrowolnie poddał się karze pozbawienia wolności na sześć miesięcy, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby dwóch lat.

Pozostali pełnoletni cudzoziemcy również zostali objęci wszczętym postępowaniem karnym za nielegalne przekroczenie granicy, a stosowne czynności procesowe wobec nich zostaną zrealizowane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w przewidzianych prawem terminach.

Ponadto Komendant Placówki SG w Bielsku-Białej wszczął wobec nich postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Do czasu zakończenia postępowań przebywać będą oni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, gdzie prowadzone będą dalsze czynności wyjaśniające okoliczności ich nielegalnego przekroczenia granicy.

Jest to kolejny przypadek świadczący o utrzymującej się presji migracyjnej z kierunku zachodniobałkańskiego, w tym z wykorzystaniem pojazdów ciężarowych i ich przestrzeni zamkniętych. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej tylko w obecnym półroczu podejmowali działania w 7 podobnych zdarzeniach. W ich wyniku ujawniono 68 cudzoziemców z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego. Dominujące nacje to Irak (19), Syria (15) i Afganistan (14).

Udostępnij

1
0
1
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę