Izba wytrzeźwień - zarobić na "wstawionych" - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"W końcu bez przesady z pijakami, pijacy stanowią margines, przeważająca część ludzkości nie pije. Jakie są powody? Oto jedna z fundamentalnych kwsatii. Kwestyj - bestyj. Chlanie wódy jest tematem tak kreatywnym, że w każdej chwili może powstać jakaś fundamentalna kwestia".

Izba wytrzezwien

Cytat pochodzi oczywiście z "naszego" wislańskiego Jerzego Pilcha, ze zekranizowanej książki "Pod Mocnym Aniołem". No ale wyjdźmy od tego, skoro jednak naród głównie nie pije, to po co nam "wytrzeźwiałki"? 

Dla wielu powiatów

Izba Wytrzeźwień przy bielskim Ośrodku Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym „służy” nie tylko mieszkańcom miasta nad Białą. Obsługuje też okoliczne gminy, a nawet całe powiaty. Jak nas poinformował rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Tomasz Ficoń, w 2017 roku w grę wchodziło 60 gmin z 7 okolicznych powiatów. To lekki wzrost względem roku 2016, kiedy tych gmin było 59. Gminy, których mieszkańcy rzadziej lub częściej ... korzystają z izby, udzielają pomocy finansowej w postaci dotacji celowej dla miasta Bielska-Białej na dofinansowanie działalności OPPA. W 2016 roku była to łączna kwota 684,3 tys. zł, a w 2017 780,1 tys. zł.

Ilu jest „gości”?

W 2016 roku do Ośrodka zostało doprowadzonych 7 076 osób nietrzeźwych, a w roku 2017 – 6 773 osoby. Średnio dziennie wynik niezły - bo kilkanaście osób. Ale jak z tego wynika, lekki wzrost liczby obsługiwanych gmin nie przełożył się  na wzrost liczby doprowadzanych. W Ośrodku zatrudnionych jest 22 pracowników. Lekarze pracują tam całodobowo na podstawie umów cywilno-prawnych, a średnie miesięczne wynagrodzenie w ośrodku wynosi 3 363 zł. brutto.

 

Koszty

 

Według informacji przekazanych przez Tomasza Ficonia, za pobyt osoby w ośrodku pobierana jest opłata – 295 zł. Placówka nie ponosi kosztów związanych z dowozem osób nietrzeźwych. Sprawę tę reguluje Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 26 października 1982 roku. Przewiduje ona, że osoby nietrzeźwe doprowadza do tego typu ośrodków Policja lub Straż Miejska. Ośrodek użytkuje pomieszczenia gminne, których administratorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Koszty roczne generują jedynie media - około 56 tys. zł.


 
Bilans

 

Jeśli zsumuje się przekazane w informacji wydatki, związane z izbą wytrzeźwień, daje to kwotę 887,8 tys. zł. Jak sytuacja wygląda w przypadku przychodów? Zsumowane: kwota łączna opłat za pobyt w 2017 roku oraz dotacje celowe z gmin dają 1,99 mln zł. Po odjęciu przytoczonych wcześniej kosztów pozostaje 1,1 mln zł. Oczywiście są jeszcze różnego rodzaju koszty inne. Należy również zakładać, że od wielu doprowadzonych nie udaje się wyegzekwować opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień.

Udostępnij

4
+2
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę