RDF a rzeczywistość. Żadne widzimisię. - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wrócił temat spalarni RDF. Na pierwszy ogień poszła gmina Radziechowy – Wieprz.

Spalarnia pomiary

O sprawie pisaliśmy jeszcze w maju ubiegłego roku. Wówczas na pytanie ten temat otrzymaliśmy następującą odpowiedź od burmistrza Antoniego Szlagora:

- Obecnie podstawowym działaniem pro-środowiskowym jest segregacja odpadów, którego poziom w Żywcu jest najwyższy w kraju i wynosi ponad 52%. Jednak
niezależnie od poziomu segregacji, powtórnym wykorzystaniu surowców oraz ich odsprzedaży, pozostaje pewna część odpadów, które są wykorzystywane do tworzenia tzw. mieszanek energetycznych czyli RDF, będących paliwem OZE, czyli odnawialnym źródłem energii, przyjaznym środowisku, zgodnym z przepisami unijnymi i krajowymi (…) – wyjaśniał burmistrz Szlagor. Energia pozyskana z RDF zasilać ma firmy, prywatne posesje i domy. Pozwoli to na łatwiejszą rezygnację z tradycyjnych pieców, których użytkowanie i tak coraz bardziej ograniczy wprowadzona przez sejmik województwa śląskiego „uchwała antysmogowa”. Planowana moc nowej wytwórni energii ma dochodzić do 5 MWt i docelowo zależna ma być od zapotrzebowania odbiorców prywatnych i komercyjnych. Technologia, jaką planuje się zastosować, pozwalać będzie również na użycie innych paliw, na przykład biomasy – stwierdził burmistrz Żywca.

Były konsultacje, trochę po fakcie

Końcem listopada ubiegłego roku odbyły się w Żywcu konsultacje na temat nowych źródeł ciepła. Specjaliści oraz przedstawiciele spółki Beskid Żywiec Sp. z o. o., prezentowali walory nowych rozwiązań. Jak wynikało z ówczesnych zapowiedzi, w  Żywcu miałoby powstać kilka kotłowni i sieć ciepłownicza, przystosowane do utylizacji zalegających tworzyw i odzyskania energii.
Na zaprezentowanej mapce pokazane były trzy planowane kotłownie ( Zabłocie, Kabaty i Sporysz) oraz cztery prawdopodobne (Zabłocie – 2, Podlesie i Sporysz), w których miałoby się odbywać spalanie specjalnego materiału.

Pierwsze w KSSE?

Rada Gminy Radziechowy – Wieprz podczas sesji dnia 23 marca omawiała wszczęcie przez wójta tej gminy Macieja Mikę procedury wydania decyzji środowiskowych dla budowy ciepłowni na biomasę i paliwo alternatywne (RDF) na działce nr 3569/60 w miejscowości Wieprz. Miałyby z niej korzystać firmy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,  mieszkańcy i instytucje południowo – zachodnich części Żywca, między innymi: dzielnicy Browar, Os. Zgoda, a w przypadku Wieprza – część gospodarstw przylegających do rzeki Soły.
Na stronie internetowej gminy Radziechowy – Wieprz ukazała się informacja zarządu spółki Beskid Żywiec, na temat planowanego przedsięwzięcia. Została zamieszczona w związku z – jak stoi tam dosłownie - „pojawiającymi się niewłaściwymi i kłamliwymi informacjami dotyczącymi tego działania”. Spółka złożyła do Gminy Radziechowy-Wieprz wniosek rozpoczynający procedurę uzyskania decyzji środowiskowej na technologię wykorzystującą surowiec energetyczny - paliwo alternatywne o potocznym skrócie RDF. Został on następnie skierowany przez wójta Macieja Mikę do kolejnych instytucji.
Przedstawiciele Beskid Żywiec twierdzą, że to może być skuteczna recepta na smog. Według nich nie chodzi o spalanie śmieci, a utylizację wyselekcjonowanych odpadów.

Co na to mieszkańcy?

Spółka Beskid Żywiec i władze miasta, od początku gdy pojawił się ten temat, przekonują o trafności tego rozwiązania – spalarni RDF – które jest według nich innowacyjne i może okazać się skuteczne w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jak to często jest w przypadku wprowadzania nowych rozwiązań, nie są do nich przekonani „zwykli obywatele”. Podobnie jest i w tym przypadku. Słychać głosy mieszkańców, obawiających się, jaki będzie rzeczywisty bilans nowego przedsięwzięcia. Czy spalarnie spełnią zapowiadane funkcje i czy środowisku bardziej nie zaszkodzą niż pomogą? Tak samo było i w Radziechowach. W tamtym przypadku rozdźwięk spotęgował ten fakt, że z ewentualnej spalarni w mniejszym stopniu korzystać będą zwykli mieszkańcy, a głównie nakierowana będzie na ocieplanie firm.

Jeden z internautów tak skomentował sytuację: "Brawo geniusze planistyki - szpital budowany w kaczym zadzie gdzie utrudniony będzie dojazd karetek pogotowia a przy drodze ekspresowej spalarnia. Niebawem przyjdzie czas na podziękowania władzy samorządowej" (beskidzka24.pl).

Po co spalarnia dla fabryk?

Jak doniosła Żywiecka Kronika Beskidzka, co do planowanej budowy spalani nie są jednoznacznie ustosunkowane władze gminy Radziechowy-Wieprz. Gmina jest udziałowcem spółki Beskid Żywiec, a jej wójt członkiem Rady Nadzorczej. Przewodniczący Rady Gminy Piotr Piela akcentuje, że spółka spalałaby śmieci w pobliżu tzw. Folwarku i osiedla Zgoda. Wójt powiedział, że również nie jest zwolennikiem budowy instalacji RDF i nie było to jego inicjatywą. Radni dowiedzieli się o sprawie zupełnie niedawno. Piotr Piela jest zdania, że powinno to być przedmiotem gminnego referendum. Jak czytamy w Kronice, sceptycznie do spalarni odniósł się też przedstawiciel Grupy Żywiec. Według niego grupa obecnie nie jest zainteresowana ciepłem z tej instalacji, gdyż jej technologia będzie najgorszą z możliwych. Jak twierdzi, podobną zamknięto po kilku miesiącach działania w okolicach Warszawy.
Co więc będzie dalej? W Radziechowach ustalono, że odbędzie się kolejne spotkanie grupy radnych z przedstawicielami spółki oraz ekspertami z omawianego tematu. Spółka Beskid wydała oświadczenie. Jego fragment brzmi:

"Decyzja Środowiskowa będzie wydana nie z powodu widzimisię Urzędu Gminy ale w oparciu o przepisy prawa miejscowego i krajowego. Pozytywna będzie tylko wtedy, kiedy planowana inwestycja spełni wymogi bezpieczeństwa ludzi i ochrony środowiska pod każdym względem, od parametrów paliwa po jakość emitowanych spalin.

Potwierdzamy także, że nie będziemy na siłę forsować nowoczesnej technologii z XXI wieku, która może przynieść znaczne oszczędności dla mieszkańców i zapewnić potrzebną energię Strefie Ekonomicznej, a także przyczynić się do likwidacji smogu i smrodu.

Z poważaniem,
Zarząd Beskid Żywiec Sp. z o.o"

Udostępnij

2
-7
9
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę