ZUS dla niepełnosprawnych - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Sejmie trwa protest opiekunów niepełnosprawnych, tymczasem w piątek 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych organizuje Dzień Osób z Niepełnosprawnością – „Sięgnij po sukces”. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest wspieranie ich aktywności zawodowej i społecznej. Co dokładniej ZUS oferuje tego dnia?

ZUS 3

Wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona odbiorców, z uwagi na niezwykłą wagę tematu. ZUS zaprasza do udziału w tym dniu nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale też ich opiekunów, pracodawców, organizacje pozarządowe, księgowe, kadrowe i przedstawicieli biur rachunkowych. W tym jednym dniu będzie można uzyskać pełną wiedzę z obszaru zatrudniania osób z niepełnosprawnością, dofinansowania takiej działalności i wskazania, gdzie można uzyskać wsparcie i pomoc.

Swoje szkolenia i indywidualne konsultacje przeprowadzą specjaliści m.in. z PFRON, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Państwowej Inspekcji Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Skarbowego oraz stowarzyszeń i fundacji. To od nich będzie można się dowiedzieć m.in. jak otrzymać dofinansowanie do stanowiska pracy osoby z niepełnosprawnością, jak rozliczyć czas pracy pracownika z niepełnosprawnością, a także gdzie szukać zatrudnienia i jakie organizacje w tym pomagają.

Dzień Otwarty dla Osób z Niepełnosprawnością będzie też okazją do zapoznania się z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. W jego trakcie będzie okazja do spotkania z osobami z niepełnosprawnością, które pomimo przeciwności potrafiły walczyć o swoje pasje i marzenia osiągając sukcesy w różnych dziedzinach.

Poniżej przykład najważniejszych wydarzeń w miastach naszego regionu, w których swoją siedzibę ma ZUS:

ZUS Oddział Bielsko-Biała, godz. 9:00 - 14:00, ul. Krasińskiego 34 i 36, godz. 9:00- 14:00:

Na odwiedzających w tym dniu ZUS czekać będą eksperci ZUS, którzy będą udzielać porad z zakresu emerytalno-rentowego. Specjaliści z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz bielskiego magistratu z kolei będą informować na temat wsparcia, jakie mogą otrzymać osoby niepełnosprawne. Przedstawiciele z PFRON wskażą, co należy zrobić, by skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych, jak uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, na jaką pomoc finansową można liczyć przy zakupie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. O wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe i dofinansowanie do zaopatrzenia medycznego powiedzą przedstawiciele NFZ. Na stoisku NFZ będzie można też założyć konto ZIP. Stanowisko Powiatowego Urzędu Pracy to przede wszystkim poradnictwo w zakresie przywilejów w pracy osób niepełnosprawnych, uprawnień osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.

Oddział ZUS w Bielsku-Białej organizuje w tym dniu również cykl wykładów:

10.00 - wykład przedstawiciela PFRON:

„Formy pomocy skierowane dla osób niepełnosprawnych przy pomocy środków z PFRON”

10.30 – wykład przedstawicieli ZUS:

„Zasad przyznawania rent, orzecznictwa lekarskiego, rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS oraz uprawnieniach pracowniczych”;

„Orzekania o niezdolności do pracy. Prewencja rentowa – zasady korzystania z ośrodków rehabilitacyjnych ZUS”

 Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na szkolenia wymagane są wcześniejsze zapisy: sekretariatBielskoBiala@zus.pl lub pod nr tel. 33 825 31 21.

 W tegoroczną akcje zaangażowały się także bielskie środowiskowe domy samopomocy „Centrum” oraz „Podkowa”, które u siebie będą prezentowały prace swoich podopiecznych.

W Inspektoratach: w Cieszynie ul. Bielska 29 oraz w Żywcu ul. Piernikarska 2 w ramach „Dnia osób z niepełnosprawnością” na salach obsługi klientów w godzinach od 9.00 do 14.00, będą zorganizowane stanowiska informacyjne przedstawicieli: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę