Lokalne Inicjatywy Społeczne i granty do rozdania - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Firma Żywiec Zdrój S.A. przedstawia kolejną odsłonę lokalnego programu grantowego. 2 października br. rozpoczął się nabór do drugiej edycji „Lokalnych Inicjatyw Społecznych Żywiec Zdrój”. Tym razem objęła ona trzy gminy Żywiecczyzny, w których firma prowadzi swoją działalność – Jeleśnię, Radziechowy Wieprz oraz Węgierską Górkę. Uwaga - wyższa pula niż w poprzednich edycjach.

W ubiegłym roku, do pilotażowej edycji programu Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój, zaproszeni zostali wnioskodawcy z gminy Jeleśnia. Wśród nich były szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe i lokalni liderzy. Program uwolnił ogromne pokłady społecznej energii. Zgłoszono aż 26 wniosków, z których granty o łącznej kwocie 70 tys. zł otrzymało 17. Wszystkie działania realizowane były od stycznia do czerwca 2018 roku. W tym czasie udało się przeprowadzić ponad 200 zajęć, warsztatów, konkursów i lekcji pokazowych zarówno dla uczniów, przedszkolaków, jak i dla dorosłych. Odbyło się kilkanaście akcji ekologicznych, podczas których sprzątano lasy, szlaki górskie oraz brzegi rzek, sadzono drzewa i krzewy, zarybiano okoliczne potoki. Powstały również trwałe elementy lokalnej infrastruktury: m.in. Muzeum Historii Wsi Krzyżowa i Krzyżówki, stacjonarny alkomat dla mieszkańców gminy, zbiór i wystawa cennych historycznych zdjęć.

Wyzwolono ogromne pokłady pozytywnej energii, jaką w realizację projektów włożyli ich beneficjenci, wolontariusze i sami uczestnicy. To dziesiątki ludzi zaangażowanych w działania, setki wolontariuszy, którzy pomagają i tysiące osób, które korzystają z efektów tych projektów. Łącznie we wszystkie działania udało się zaangażować aż 46 instytucji: od samorządów, poprzez instytucje publiczne, szkoły, aż do organizacji pozarządowych i przedstawicieli środowisk naukowych i artystycznych. Grantobiorcy w swoich działaniach dotarli łącznie do prawie 13 tys. uczestników. To wszystko w jednej małej gminie.

Więcej możliwości

W tegorocznej edycji, organizatorzy zapraszają do zgłoszeń w ramach trzech gmin. Najważniejsze zasady – prostota i dostępność programu pozostają bez zmian. O grant mogą starać się szkoły, stowarzyszenia, zespoły regionalne i sportowe oraz organizacje pozarządowe, które chcą realizować swoje pomysły na rzecz wspólnego dobra mieszkańców gmin Jeleśnia, Radziechowy Wieprz i Węgierska Górka. Formalności zostały uproszczone do minimum. W większości przypadków wystarczy ze strony internetowej programu pobrać, wypełnić i wysłać pocztą lub mailem formularz. Podobnie jak przed rokiem, wkład własny nie jest konieczny, aby otrzymać dofinansowanie. Również na każdym etapie składania wniosku można zasięgnąć konsultacji i uzyskać pomoc u organizatora programu. Wszystkie dokumenty można pobrać ze strony internetowej www.lis-zywiec-zdroj.pl. Nabór projektów już ruszył i potrwa do 19 listopada br.

Wyższa pula, wyższe granty

Wraz z powiększeniem zasięgu programu do trzech gmin, zwiększa się pula grantów. W tym roku do podziału będzie aż 150 tys. zł. Zwiększa się również maksymalna wysokość grantów na poszczególne projekty i może wynieść nawet 10 tys. zł. Firma wprowadza kolejną kategorię konkursową - bezpieczeństwo. O granty będzie można więc powalczyć w jednym z czterech priorytetów:

  • Ekologia – czyli działania mające na celu poprawę, zachowanie i dbanie o stan środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań zmierzających do ograniczenia zużycia wody, emisji CO2 oraz poprawy sytuacji w zakresie recyklingu odpadów plastikowych;
  • Promocja zdrowia – w szczególności popularyzacja zdrowego stylu życia;
  • Integracja i aktywizacja społeczności lokalnej – czyli działania mające na celu zaangażowanie społeczności lokalnej oraz środowisk sąsiedzkich w podejmowaniu wspólnych inicjatyw w zakresie rozwijania dobra wspólnego;
  • Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców gmin objętych programem grantowym.

 

Udostępnij

2
+1
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę