Podwyższyli sobie diety - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tą sprawą zajmowała się Rada Gminy Węgierska Górka w czasie sesji, która odbyła się 31 października.

Rada WG

Wniosek w sprawie podniesienia wysokości diet radnych wpłynął z Komisji Budżetowej, która wcześniej kilkukrotnie zbierała się dla omówienia tego zagadnienia. Zgłaszający propozycję wyższych diet powoływali się głównie na rosnące ceny towarów i usług, za które rani płacą na rzecz rozmaitych stowarzyszeń i innych inicjatyw społecznych. Diety stanowią pokrycie nieobecności w pracy, a koszty tych absencji również rosną.

 Protesty

Jak można się domyślać, podczas omawiania tych podwyżek temperatura sporu znacznie się podniosła. Nie wszyscy radni popierali taki kierunek.

- Funkcję radnego traktuję bardzo społecznie. Osobiście jestem przeciwko tym podwyżkom. Naprędce sobie wyliczyłem, że łącznie daje to rocznie 54 tys. zł. Te środki można na znacznie lepsze cele wykorzystać. Nie potrafiłbym, po tej podwyżce, spojrzeć swoim wyborcom w oczy – powiedział radny Michał Juraszek.

- Słucham waszych dyskusji i jestem oburzona. Kiedyś za cała kadencję dostaliśmy po 100 zł i nie upominaliśmy się. Jestem zbulwersowana, że tak wam zależy na tych pieniądzach – to słowa sołtys Węgierskiej Górki Marii Kocoń.

 A mogli chcieć więcej…

 Podczas obrad było też wiele głosów popierających ten projekt i zarzucających jego oponentom pewien populizm.

- Prosiłbym radnych, żeby się nie popisywali takimi populistycznymi gadkami. Nie popisujmy się. Nie wygłaszajmy poematów – mówił radny Leon Figura

- Gdybyśmy byli tak mało wartościowi, jak można wywnioskować z poprzednich wypowiedzi, to by nas tu nie było – to z kolei Wojciech Sobel.

Radny Marian Pietrasina, w kontrze do wywodu Juraszka stwierdził, że to i tak znacznie mnie niż górny dopuszczalny limit wysokości diet, który wynosi ponad 2 tys. zł. według niego, bez domagania się tego górnego pułapu, gmina praktycznie zyskuje rocznie 228 tys. zł.

 Przegłosowane

Uchwałę podjęto przy 9 głosach za, 3 przeciw i 2 wstrzymujących się. Kto i jak głosował, można sprawdzić w pliku pod tekstem. Po zmianie uchwały z 2016 roku radni otrzymają po 300 zł więcej niż do tej pory. Przewodnicząca Rady Gminy Węgierska Górka będzie otrzymywać 1800 zł, wiceprzewodniczący 1100 zł, a radni 1000 zł.

pdfRaport_z_glosowania_nad_uchwala_Nr_X_120_2019_z_dn._31_pazdziernika_2019_r._1.pdf11.49 KB

Udostępnij

4
+1
3
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę