Działali tutaj - twórca Michał Boczek - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasz region może się poszczycić wieloma artystami, którzy pozostali nie tylko we wspomnieniach, ale również spuściźnie twórczej. Prezentujemy poniżej jedną z takich osób, Michała Boczka.

Michal Boczek 2

 Wszechstronny

 Michał Boczek urodził się w 1900 roku w Jeleśni. Jako twórca ludowy rzeźbił, malował na szkle, tworzył też grafiki. Mieszkał w Rajczy, a zawodowo pracował na kolei. Jego pierwszym nauczycielem był rzeźbiący sceny Męki Pańskiej pasterz – analfabeta Ignacy Dunat. Znawcy uznają tematykę prac Michała Boczka za różnorodną. Dominują jednak akcenty typowe dla sztuki ludowej, czyli przedstawienia sakralne, związane z Trójcą Święta, Matką Boską i świętymi. Znalazło w nich wyraz również życie górali, ich życie codzienne, folklor,, sceny taneczne i kolędnicze. Boczek budował szopki bożonarodzeniowe. Wykorzystywał do nich drewno lipowe. Figurki postaci malowane pyły temperą, farba plakatową, czasem były bejcowane lub pozostawiane w stanie surowym. W jego obrazach na szkle natomiast można odnaleźć nawiązania do tzw. odmiany żywieckiej. W nich też przewagę stanowią sceny sakralne. Obrazy na płótnie, tworzone przez Michała Boczka prezentowały z kolei często krajobrazy bałkańskie, z którymi zetknął się w czasie I wojny światowej.

Klepoki dla CZD

Własnoręcznie wymalował kolekcję zabawek – drewnianych „klepoków”- które stanowiły cegiełkę na rzecz budowy Centrum Zdrowia Dziecka. Należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Michał Boczek był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Zmarł w 1988 roku w Rajczy.
Twórczość pozostałą po nim odnajdziemy w niejednym regionalnym muzeum, ale docierają też dalej, a nawet bardzo daleko. Rzeźba Michała Boczka pt. „Kolędnicy z gwiazdą”, wykonana w 1973 roku i na stałe będąca w zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku – Białej była w 2014 roku prezentowana na wystawie czasowej pt „Gore Gwiazda. Polskie Zwyczaje Kolędnicze” w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Udostępnij

7
+7
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę