Skąd groby wojskowe w Rajczy? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cmentarz rajczański, pomimo że położony jest i służył przez lata niewielkiej miejscowości, położonej z dala od historycznych zawieruch, to znajdziemy tam groby zaskakującego pochodzenia. Nie było w okolicy żadnej bitwy, a mimo to pochowano tu żołnierzy I wojny światowej.

Cmentarz w Rajczy

Skąd się tam wzięły groby weteranów? Leczyli rany pobitewne w dawnym Pałacu Lubomirskich. Władysław Lubomirski w 1914 roku sprzedał go Stefanowi Karolowi Habsburgowi, a ten przeznaczył miejsce na szpital wojskowy. Zresztą szpital znajduje się tam i dziś. Byli to głównie wojskowi Legionów Piłsudskiego. Niestety nie wszyscy z nich przeżyli. Najczęstszą przyczyną zgonów były choroby płucne. Ci, którym nie udało się dojść do zdrowia, chowani byli na lokalnej nekropolii, w jej północno - zachodniej części. Ogólnie pochowano na niej 261 żołnierzy z tego okresu. Znaleźć można n cmentarzu w Rajczy również groby kilku innych wojskowych, którzy zmarli później. W 1997 roku odnowiono i odrestaurowano wszystkie krzyże i wykonano ogrodzenie wokół kwatery.
Cmentarz posiada mogiłę świadczącą szczególni tragicznej okoliczności. Jest to mianowicie zbiorowy grób mieszkańców Rajczy, zamordowanych w odwecie za pomoc, okazywaną partyzantom, co działo się już pod koniec wojny. Na omawianym cmentarzu znajdują się też groby: kapr. Kruka i st. szer. Kiszewy. Byli to żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza, którzy polegli w 1946 roku.  

Udostępnij

10
+10
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę