Karczma w Jeleśni - najstarsza? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przy drodze w kiernku Korbielowa pojawił się banner rekamowy z hasłem, jak na fotografiI. "Najstarsza w Polsce" - głosi. Ile w nim prawdy, a ile tricku handlowego?

Banner Karczma

 Jak to ongiś bywało

Karczma to oczywiście nazwa nadawana wielu całkiem współczesnym obiektom, jednak rodowód jej jest dawny i nawet jeśli powstała obecnie, to w stylizacji nawiązuje do historycznych obiektów.
Historycznie właśnie karczma oznaczała miejsce spotkań, wyszynku, oraz punkt noclegowy dla podróżnych. Nosiły też nazwy: oberża, harenda, czy austeria.
W Polsce karczmy zaczęły powstawać w średniowieczu. Związane to było z prawem propinacji czyli prawem właściciela ziemi do sprzedaży alkoholu i czerpania z tego zysków. Do XVIII wieku austerie stawiano głównie w centrach miast i przy ruchliwych (jak na tamte czasy, rzecz jasna) traktach. Budowane były głównie z drewna. Ten czynnik spowodował, że niewiele z karczm, stawianych przed tamtym stuleciem, zachowało się do dziś.

Jeleśnia i Sucha Beskidzka – elitarne grono

Z tych najstarszych austerii w Polsce zachowało się zaledwie kilka. Są to: Karczma Budzyń w Lublinie, Karczma u Karola Malajki w Opolu, karczma w Ptaszkowie, karczma w Sławkowie, Karczma „Ostatni Grosz” w Głownie cz też karczma w warszawskim Wawrze (obecnie Zajazd Napoleoński). Przede wszystkim jednak w tej grupie są dwie beskidzkie oberże - Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej i Stara Karczma w Jeleśni.

Która najstarsza?

Określenie tego jednoznacznie nie jest oczywiście proste. Nie na wszystko zachowały się świadectwa i dokumenty. W przypadku wielu procesów historycznych, co odnosi się i do powstawania poszczególnych austerii, nie wszystko przebiega w krótkim okresie i na bazie jednego faktu. Jakkolwiek by jednak nie patrzeć, na czoło pośród wymienionych, pod względem wiekowości wysunięte są właśnie te beskidzkie. Karczma Rzym zapewne szczyci się tym, że to o niej pisał wieszcz Mickiewicz w swojej wierszowanej opowieści o „Pani Twarowskiej”. Obie datowane są na sam początek XVIII wieku, przy trudnym do ustalenia dokładnym roku. Z jego początku pochodzi jeszcze jedynie karczma w Sławkowie.

Stawiamy na Jeleśnię

Za karczmą z Jele≥śni jako najstarszą przemawia to, że sam budynek jest znacznie starszy, niż XVIII wiek – czyli okres powstania większości z tych najdawniejszych. Obiekt zbudowali bowiem najprawdopodobniej Wołosi, podobnie jak całą wioskę, co miało miejsce końcem XVI wieku. Pierwotnie w budynku późniejszej karczmy znajdowała się leśniczówka, wraz ze stojącą obok gajówką. Plac pomiędzy karczmą a kościołem był kiedyś popularnym miejscem targowym, o czym pisaliśmy już TUTAJ. Obiekt wpisywał się też w regułę funkcjonowania przy uczęszczanym trakcie. Znajdował i znajduje się przy szlaku handlowym i turystycznym Żywiec – Orawa.

Po Zbóju

O ile karczmę w Suchej, prawie – choć wiadomo że ono czyni różnicę, uwiecznił Mickiewicz, o tyle Stara Karczma w Jeleśni przeszła do kronik zbójnictwa. W XVII i XVIII wieku w Beskidach grasowało wielu zbójników – często zaglądali oni do jeleśniańskiej karczmy, prawdopodobnie również okradając jej klientów. Jednym z nich był Jurek Fiedor zwany Proćpakiem (dopóki nie ukarano go śmiercią w pobliskiej Kamesznicy). W Karczmie w Jeleśni miał też zatrzymać się w czasie podróży (uciekając przed nawałnicą szwedzką w 1655 roku) i odpoczywać król Jan Kazimierz.

 

Udostępnij

24
+23
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę