Co i jak wskaże nam stan powietrza? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Słupki przed szkołami wskażą jakość powietrza. Co przeczytamy z pomiarów na stronie internetowej miasta?

Air sensor

Jak informuje Ratusz, Żywiec jest jednym z najlepiej zmonitorowanych miast w Polsce, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Oprócz stacji Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, mamy stacje pomiarowe Beskid Instruments w każdej dzielnicy. Jednak dzięki współpracy z firmą E-gminy mamy w naszym mieście kolejne rozwiązanie dotyczące pomiarów zanieczyszczenia powietrza, przyjazne szczególnie dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Przy każdej z żywieckich szkół i każdym z przedszkoli publicznych pojawiły się eko słupki Air Sensor. Jest to urządzenie przeznaczone do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła. Został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie cogodzinnych wyników pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń przybiera barwę zgodnie z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Funkcjonalność tego urządzenia polega na tym, że na podstawie jego pomiarów prezentowanych w najprostszy możliwy sposób nauczyciel może zdecydować czy np. danego dnia dzieci powinny wychodzić na spacer poza placówkę.

Będzie naprawione

Nasz portal jakiś czas temu poruszał kwestię nieaktualnych danych odnośnie zanieczyszczenia powietrza, zamieszczonych na stronie www.zywiec.pl Pomiary dla dzielnic: Podlesie i Kocurów, były nieaktualne. Zapytaliśmy, czy będzie to naprawione, czy może porzucone?

-  Miasto Żywiec jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadziło system pomiarów powietrza w każdej z dzielnic. Wyniki pomiarów opieramy nie tylko na czujniku Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zlokalizowanym w Żywcu Sporyszu, ale również system czujników wyprodukowany przez polską markę Beskid Instruments.  Dzięki zastosowanym metodom każdy internauta ma możliwość wejścia na stronę internetową miasta Żywca i sprawdzenia aktualnego stanu wyników. Mało tego każdy posiadacz smartfona ma możliwość sprawdzenia wyników z poszczególnych dzielnic za pomocą specjalnej aplikacji Beskid Instruments. Osoby, które nie korzystają ani z internetu ani z telefonów komórkowych, a mieszkają w pobliżu lokalizacji czujników mogą skorzystać z wyświetlaczy LED, które w trybie rzeczywistym pokazują wartości według polskiego indeksu powietrza, podając wyniki w mikrogramach na metr sześcienny, jak również w ujęciu procentowym oraz co najważniejsze określając stany powietrza, jako Bardzo dobry, Dobry, Umiarkowany, Dostateczny, Zły i Bardzo Zły. Są czasami jednak sytuacje, że sprzęt ulega uszkodzeniu, ale wówczas informacja na wyświetlaczach się nie wyświetla, a w przypadku urządzeń mobilnych i internetu z precyzją co do minuty podawany jest wynik ostatniego pomiaru, zatem nie ma mowy o wprowadzeniu nikogo w błąd. Co najwyżej nie ma podanych aktualnych danych. Zresztą podobnie jest z indeksem stacji WIOŚ.
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/health_informations gdzie podawana jest wartość|: brak indeksu. Aktualnie działają stacje pomiarowe Beskid Instruments: Żywiec Rynek, Żywiec Sporysz, Żywiec Moszczanica, Żywiec Oczków, Żywiec Kocurów, Żywiec Dworcowa, Żywiec Tetmajera. Nie działa natomiast stacja Żywiec Podlesie, która to po usunięciu usterki zostanie uruchomiona ponownie - odpowiedział rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żywcu Mariusz Hujdus.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę