Święto Cieszyńskiej Wenecji - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Akademia opowieści, warsztaty plecionkarskie - to tylko kilka punktów ciekawego programu imprezy, poświęconej jednej z cieszyńskich ulic.

Swieto cieszynskiej wenecj

Święto Cieszyńskiej Wenecji w tym roku przypadnie na 22 i 23 czerwca. Organizatorem jest Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie. W jej siedzibie, przy ul. Przykopa 20, odbywać się będą spotkania i warsztaty. Imprezę współorganizują też: Modelarnia Ceramiczna Kosak, Galeria w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji. Święto przebiegać będzie według poniższego programu:

22 CZERWCA:

18:00 | AKADEMIA OPOWIEŚCI Z CIESZYŃSKIEJ WENECJI 
reż. Bogusław Słupczyński / Świetlica
Krytyki Politycznej „Na Granicy” / ul. Przykopa 20
Co by się stało, gdyby nagle na Cieszyńskiej Wenecji pojawił się cygański tabor, wypełniony fascynującymi postaciami, z których każda miałaby do opowiedzenia ciekawą, czasem trochę przerażającą lub fantastyczną historię? Będziemy mogli to sprawdzić już 22 czerwca, dzięki dzieciom z O!Świetlicy, które wprowadzą nas w barwny świat wierszy Jerzego Ficowskiego nad którymi pracowały w ramach Akademii Opowieści z Cieszyńskiej Wenecji.

23 CZERWCA:

9:00 – 12:00 | WARSZTATY PLECIONKARSKIE Z SERFENTĄ 
Aleja Jana Łyska 3, I piętro / dawny sklep z używaną odzieżą 
Uczestnicy będą wyplatać tacki afrykańskie z wikliny i kolorowych sznurków oraz wianki świętojańskie.
Podczas warsztatów o zwyczajach świętojańskich na Śląsku Cieszyńskim opowie dr hab. Grzegorz Studnicki.

Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu. 

Liczba miejsc ograniczona! Na warsztaty obowiązują zapisy: cieszyn@poczta.krytykapolityczna.

PLEĆ PLECIUGO WIKLINOWO-PAPIEROWO 
Galeria w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji / ul. Przykopa 17
Zajęcia w dwóch grupach wiekowych:
9:30 – 11:30 Grupa I (dzieci 6-8 lat)
12:00 – 14:00 Grupa II (dzieci 9-12 lat)
Podczas warsztatów dzieci poznają tajniki wyplatania różnych przedmiotów i drobnych elementów
użytkowych z papierowej wikliny.

Prowadzenie: Wiesława Kobiela

Na warsztaty obowiązują zapisy: tel. 507104751; e-mail: galeriawbramie@gmail.com

9:00 | CERAMICZNY POEMAT DADAISTYCZNY / ul. Przykopa 20
Podobnie jak w ubiegłym roku, Modelarnia Ceramiczna Kosak i przyjaciele zapraszają do wspólnego tworzenia ceramicznego poematu dadaistycznego. Każdy kto doda kilka własnych słów do poematu, w zamian zabierze ze sobą świecę z naturalnego pszczelego wosku w porcelanowej oprawie. Poemat zostanie odczytany o godz. 12:00 przed rozpoczęciem pokazu filmu Zmęczenie. 

9:00 – 19:00 | TYSIĄCE UKŁUĆ Joanna Wowrzeczka - wystawa / ul. Przykopa 20
Cyklu obrazów, które łączą historię miejsca, głównie Zakładu Dziewiarskiego „Juwenia” z jego współczesnym życiem i widokami na przyszłość. Znalezione w różnych kątach budynku ślady po wcześniejszej w nim działalności stały się pretekstem do przemyśleń o konsekwencjach, odpowiedzialności, pracy i możliwości budowania czegoś osobnego, na miarę współczesności, ale zakorzenionego w tym, co najlepsze w odległej przeszłości.

12:00 | ZMĘCZENIE Bogdan Kosak / Aleja Jana Łyska 3, I piętro (dawny sklep z używaną odzieżą)
Cieszyńska Wenecja i jej najbliższe otoczenie od średniowiecza związane z rzemiosłem i przemysłem, podlegała i podlega nieustannym przeobrażeniom. Hale, warsztaty, magazyny zmieniają właścicieli i przeznaczenie. Trwa nieustanny proces w skrajnych przypadkach doprowadzający do zmęczenia i destrukcji. Bogdan Kosak w jednym z takich miejsc pokaże swój film "Zmęczenie", zrealizowany we Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Czas trwania filmu: ok. 3 min. Obraz będzie wyświetlany przez godzinę. 

16:00 | SKRAWKI Magdalena Franczak - wernisaż / ul. Przykopa 20
W 2017 roku lubelska artystka Magda Franczak, realizowała w przestrzeni swojego miasta projekt “Zadomowienie”. Przedmiotem jej badań były małe, szklane, często już opuszczone gabloty, rozsiane w przestrzeni miasta. Za czasów swojej świetności pełniły one funkcję wystawienniczą. Artystka adoptowała po kolei opuszczone gabloty zasiedlając je sztuką. Siostrzana gablota, symbolicznie przywieziona z Lublina, przylgnie do ściany dawnego Zakładu Przemysłu Dziewiarskiego „Juwenia”, a praca “Skrawki” swoim kształtem przywoła ducha tego miejsca.

Magdalena Franczak - absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posługuje się różnymi mediami, od malarstwa, przez rysunek, fotografię, do performance. Projektuje kostiumy, scenografie. Jest autorką wystaw indywidualnych oraz grupowych). Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA. Współpracuje z artystami i artystkami z Polski i ze świata. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). http://mfranczak.blogspot.com/

19:00 | KOMÓRKA RACHUBY Joanna Wowrzeczka, Michał Klasik
Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” / ul. Przykopa 20
Wystąpienie reakcyjne o charakterze performance’u muzycznego. Odnalezione, a kiedyś porzucone fragmenty komunikatów skierowanych do pracowników „Juwenii”, zostaną poddane artystycznej interpretacji.

Joanna Wowrzeczka, Michał Klasik – artyści sztuk wizualnych

20:00 | ATLAS DŹWIĘKÓW Ludomir Franczak 
Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” / ul. Przykopa 20
„Atlas dźwięków” to spektakl, który jest kolekcją historii połączonych wspólną perspektywą – wrażliwością na doznania słuchowe. Pokazują prywatny świat, przedziwne kolekcje, niemożliwe
archiwa. Każda z opowieści toczy się w innym tempie i opowiedziana jest innymi środkami.

Scenariusz i realizacja – Ludomir Franczak
Głosy – Marian Chadaj, Henryka Jarosławska, Ludomir Franczak
Produkcja dźwiękowa, loopy – Marcin Dymiter
Projekt zrealizowany na zamówienie Festiwalu Szwalnia.dok 2
Premiera – Teatr Szwalnia, Łódź, 4.11.2017

Ludomir Franczak – artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace pokazywane były w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny! 

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę