Znów ciekawe odkrycie podczas prac - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na monumentalne malowidła świętych natrafili naukowcy, zaangażowani w konserwatorsko-restauratorskie przedsięwzięcie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie koło Bielska-Białej. 

Bestwina malunek

Świątynia nie przestaje zaskakiwać krakowskich specjalistów, którzy krok po kroku odsłaniają system późnorenesansowej dekoracji bestwińskiego prezbiterium. Jak poinformował ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, do dotychczas odsłoniętych przedstawień z roku 1597 na ścianach prezbiterium dołączyły kolejne. Należy do nich odkrycie na północnej ścianie dwóch monumentalnych postaci – św. Biskupa oraz św. Księcia.

-W ten sposób w prezbiterium pod koniec wieku XVI namalowano na ścianach dwóch biskupów i dwóch rycerzy, zatem można przypuszczać, że mamy tu do czynienia z wizerunkami św. Wojciecha, św. Stanisława ze Szczepanowa oraz św. Floriana i św. Wacława. Ponad nimi w owalnych tondach ukazano czterech Ojców Kościoła – św. Augustyna, św. Grzegorza, św. Ambrożego i św. Hieronima, a na ścianie północnej św. Katarzynę z Aleksandrii” – wyjaśnił Sz. Tracz.

Równocześnie na wewnętrznej ścianie tęczowej od strony prezbiterium anonimowy malarz ukazał odsłoniętą teraz Matkę Boską z Dzieciątkiem, która przekazuje różaniec św. Dominikowi i św. Katarzynie Sieneńskiej.

-Obu świętych identyfikują dominikańskie habity oraz postać psa przy nogach św. Dominika. Z kolei w podłuczu tęczy ukazały się przedstawienia czterech ewangelistów z tradycyjnymi atrybutami – wołem, aniołem, lwem i orłem. Rzadko się zdarzało, aby w tak eksponowanym miejscu w wiejskich kościołach znajdowała się wnęka, która być może była przeznaczona dla prezentowania bliżej nieznanej figury. Odsłonięte malowidła wciąż zaskakują żywością swoich kolorów oraz finezyjną ręką artysty – podkreślił historyk sztuki.

Pierwszą wzmiankę o bestwińskiej parafii można znaleźć w dokumencie „Liber rationis decinae sexennalis” z 1326 roku, który znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Około 1575 roku na miejscu drewnianego powstał kościół murowany. W 1632 roku otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę