Bieg na Pilsko - historia i zapowiedź - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Milowymi krokami nadciąga Festiwal Biegowy Pilska. Określenie „festiwal” świadczy o rozszerzeniu formuły i liczby kategorii, ale jego kulminacją będzie oczywiście bieg na Pilsko.

Bireg na Pilsko 056

 Bieganie, co widać na ulicach czy parkach każdego miasta i miejscowości, jest od jakiegoś czasu bardzo popularne. Biegi górskie również zyskały sobie wielu fanów, a wbieganie na Pilsko jest istotnym punktem kalendarza szanujących się „górali” biegowych. Te koronne zawody odbędą się po raz XVII, choć od kilku lat na każdymi z kolejnych wisi widmo bycia ostatnim.

Trochę o historii

Z początku, trzykrotnie były to jednocześnie mistrzostwa Polski seniorów, a w 2004 roku, na trasie anglosaskiej, nawet mistrzostwa Europy. Sześciokrotny mistrz świata Włoch Maco de Gasperi zdobył wówczas jedyny tytuł mistrza starego kontynentu. W 2010 miały tam miejsce mistrzostwa świata weteranów, a mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej rozgrywały się na Pilsku kilka lat z rzędu. Przez ten czas trasa zdążyła sobie zasłużyć na miano legendarnej. Nie ukończyło jej wielu znaczących zawodników, a sam Maco de Gsperi podobno stwierdził po rekonesansie, że jest zbyt trudna. Do tej pory zresztą Włosi uważają, że była najtrudniejsza spośród tych, na jakich do ej pory rozgrywano Mistrzostwa Europy.
Przywoływane wcześniej widmo końca to oczywiście kłopoty organizacyjne i finansowe. Są jednak zapewnienia o kontynuacji imprezy co najmniej do 2020 roku.
Trasa liczy sobie 10 km i 1000 m. przewyższenia. Najtrudniejszy odcinek to oczywiście półtorakilometrowy odcinek z Hali Miziowej na szczyt Pilska.

Kategorie

W tym roku będzie to Festiwal Biegowy Pilska, rozgrywany w dniach 14-16.07. Inne kategorie, to:
Bieg Krasnala (dla dzieci i przedszkolaków) – 15 lipca
Mini Maraton Pilska 4 km – 15 lipca
Maraton Babia – Pilsko 42 km – 15 lipca
Półmaraton Pilska 21 km – 15 lipca
Bieg po zdrowie 2 km, Jeleśnia – 15 lipca
Bieg uliczny 10 km – 15 lipca
Bieg na szczyt Pilska – 16 lipca
Marsz nordic walking na szczyt Pilska – 16 lipca

Bliższe informacje oraz możliwość zapisów znajdziecie TUTAJ.

Udostępnij

7
+5
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę