Sopotnia wzorem dla Polski - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak to możliwe, że malutka wioska w gminie Jeleśnia może dawać przykład innym miejscowościom w całym kraju?

ZAnieczyszczenie nieba FB CBK

 W Warszawie rozpoczyna się dziś V Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem. W Polsce najbliżej wymogów Międzynarodowego Stowarzyszenia Ciemnego Nieba jest Sopotnia Wielka. Członkowie tamtejszego stowarzyszenia Polaris - OPP od lat prowadzą walkę z zanieczyszczeniem świetlnym.

Czym jest zanieczyszczenie światłem?

Tworzy je sztuczne światło i elektryczność. Rozświetlające się na noc łuny sztucznego światła, iluminacje budynków, neony, uliczne latarnie. Powodują one, że coraz mniej dla ludzkiego oka widoczne są gołym okiem gwiazdy. Ich światło zakłócane jest przez przez to ziemskie elektryczne. Zjawisko to bardzo niepokoi głównie astronomów, którym coraz trudniej jest prowadzić obserwacje. Podobno kiedyś można było na niebie zobaczyć 3 tys. gwiazd. Obecnie to niemożliwe. Piękno nieba mogą oglądać tylko mieszkańcy najciemniejszych zakątków Ziemi. W Stanach Zjednoczonych 97 proc., a w Unii Europejskiej 96 proc. ludzi mieszka na obszarach, na których nocne niebo nigdy nie jest ciemniejsze niż przy Księżycu świecącym w kwadrze. W wielu miejscach USA, centralnej Europy, Japonii i Korei Południowej niebo nigdy nie ciemnieje bardziej niż w czasie zmierzchu.
Wiele organizacji i instytucji zaczyna nie tylko brać to zjawisko pod uwagę, ale i z nim walczyć. Niektóre obserwatoria próbują porozumiewać się z pobliskimi miejscowościami co do ilości i jakości stosowanych świateł. Ciekawe rozwiązanie wprowadziło niemieckie miasto Doerentrum. O godz. 23.00 gasną uliczne latarnie. Dla doraźnych potrzeb każda ulica może się rozświetlić, jeśli wyśle się specjalny sms. Najważniejszy był chyba tutaj efekt mówiący o ilości czasu, kiedy latarnie są rzeczywiście wykorzystywane. Po wprowadzeniu tego programu okazało się, że w niewielkim, dziewięciotysięcznym miasteczku każda ulica jest rozświetlana średnio trzy razy w ciągu nocy, co oznaczało zmniejszenie czasu wykorzystywania oświetlenia z kilku godzin do kilku minut.
Warto zauważyć, że w obecnych czasach wpływ ma również zanieczyszczenie i smog, typowe dla Żywiecczyzny zagadnienie.

Sopotnia Wielka

Uznaje się, że w Polsce prym wiedzie Sopotnia Wielka. To miejscowość najbliższa normom Międzynarodowego Stowarzyszenia Ciemnego Nieba. Walkę z zanieczyszczeniem świetlnym prowadzą tam od lat członkowie stowarzyszenia Polaris – OPP, o którym pisaliśmy szerzej TUTAJ. Nawet latarnie uliczne wymieniono tam na takie, które nie zaśmiecają nieba zbytnim światłem. Na warszawskiej konferencji stowarzyszenie reprezentowane będzie między innymi przez jego prezesa Piotra Nawałkowskiego.
Konferencja odbywa się w czwartek i piątek na terenie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk – w Warszawie przy ul. Bartyckiej 18A.

Udostępnij

25
+23
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę