Kościół w Puńcowie obchodził 500-lecie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niedzielna liturgia eucharystyczna, połączona z obrzędem poświęcenia ołtarza, była kulminacyjnym momentem uroczystości jubileuszu 500-lecia parafialnej świątyni w Puńcowie.

Kosciol Puncow

Uroczystości jubileuszowe w Puńcowie rozpoczęły się w sobotę, a wcześniej przez kolejne miesiące odbywały się Artystyczne Spotkania Modlitewne. W ramach ostatniego spotkania z tego cyklu odbyły się nieszpory łacińskie z udziałem scholi gregoriańskiej ojców benedyktynów z Tyńca. Muzykę czasów reformacyjnych wykonał ewangelicki Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna, Zespół „Pro Arte et Studio” z Lędzin zaprezentował m.in. barokowe psalmy z „Completorium” Grzegorza G. Gorczyckiego.

Po niedzielnej eucharystii nadszedł czas na jubileuszowy piknik rodzinny z występami miejscowych zespołów i orkiestry dętej OSP w Puńcowie. Przed publicznością zagrał i zaśpiewał zespół Gabi Gąsior&Holy Noiz.

Jednofilarowy, gotycki kościół parafialny św. Jerzego w Puńcowie, wzniesiony ok. 1518 r., należy do grupy najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej. Prowadzone niedawno prace konserwatorskie były możliwe tylko dzięki ofiarom wiernych i wsparciu sponsorów. Decyzję o zmianie posadzki w prezbiterium oraz wykonaniu nowego ołtarza i ambonki podjął proboszcz wspólnie z parafinami wiosną 2016 roku. Po rozpoczęciu prac okazało się, że późnogotycki kościół parafialny skrywa niezwykłą tajemnicę. Odkryto, że żebra unikalnego sklepienia sieciowego nakrywającego prezbiterium kościoła zostały utworzone z profilowanej cegły gotyckiej tzw. kształtki. W ramach prac wykonano nowy chodnik procesyjny okalający zabytkową, średniowieczną świątynię i zakończono prace we wnętrzu prezbiterium.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę