Drzewka i krzewy na 100-lecie odzyskania niepodległości - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

We wtorek 16 października o godz. 11.00 obchodziliśmy Święto Drzewa w Bielsku-Białej. Klub Gaja wraz z młodzieżą i partnerami posadził 100 krzewów przed budynkiem Zespołu Szkół Elektronicznych i Mechanicznych przy ul. J. Słowackiego. W ten niecodzienny sposób chce uczcić 100-lecie niepodległości Polski. Sadzeniu krzewów towarzyszyły warsztaty budowy domków dla dzikich owadów zapylających, ptaków i wiewiórek, w których wezmą udział uczniowie bielskich szkół.

Bielsko  mechanik

Święto Drzewa w Bielsku-Białej łączy w sobie konkretne działania dla ochrony środowiska i klimatu z pamięcią historyczną oraz myśleniem o przyszłych pokoleniach. Tegoroczna, 16. już  edycja Święta Drzewa, odbywa się w całym kraju pod hasłem „Każdy liść pochłania CO2”. W ten sposób Klub Gaja mobilizuje społeczności lokalne do nasadzeń drzew i krzewów oraz przypomina, że jest to prosty i skuteczny sposób łagodzenia skutków zmian klimatu.

- Ekologia, a w szczególności ochrona naszego klimatu przed jego zmianami, stała się częścią działań, które powinny przygotować obywateli do nadchodzących poważnych zmian w naszym sposobie życia. Jeśli jako społeczeństwo mamy przetrwać kolejne 100 lat w wolności i demokracji, to już dzisiaj, natychmiast, powinniśmy robić wszystko aby spowolnić zmiany klimatu. Święto Drzewa to doskonała okazja by o tym mówić i podejmować konkretne działania- podkreśla Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Na skwerze przed bielskim „Mechanikiem” zostanie posadzonych 100 pęcherznic kalinolistnych, które dobrze znoszą trudne warunki miejskie i nasadzenia przy pasie drogowym. Krzewy odporne są na susze i mróz. Ich drobne kwiaty chętnie odwiedzane są przez pszczoły, których przybywa w miastach. Parki i skwery są dla nich przyjaznym środowiskiem. Różnorodne gatunki drzew, krzewów i bylin są dla nich pożytkiem. Ule stają na dachach domów i w miejskich ogrodach.

Podczas Święta Drzewa uczniowie z bielskich szkół zrobią także domki dla dzikich zapylaczy. Znajdą w nich schronienie pszczoły murarki, biedronki czy złotooki. Budować też będą budki lęgowe dla sikorek, wróbli, kowalików i wiewiórek. Urządzenia habitatowe dla zwierząt, zabiorą ze sobą i spożytkują dla dobra przyrody. Zawieszone na drzewach i ścianach budynków, będą mogły zastąpić dziuple w starych drzewach, których jest coraz mniej. Święto Drzewa Klubu Gaja to nie tylko sadzenie i ochrona drzew ale także wiele inicjatyw wokół drzew i dla drzew.

Święto Drzewa zostało przygotowane przez Klub Gaja we współpracy z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, spółką Zieleń Miejska oraz Zespołem Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego. Wydarzenie  dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Miasta Bielska-Białej.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę