Żywieckie wsparcie dla abp. Jędraszewskiego - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, które wywołały lawinę komentarzy, padły podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Poparło je stowarzyszenie z Żywca, co zostało zauważone.

Jedraszewski

 Kontrowersje

Metropolita krakowski w swoim kazaniu powiedział, że "czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa".

Były to kolejne zdania, wypowiedziane w ostatnich miesiącach w polskiej przestrzeni publicznej, które wywołały szybką i często zdecydowaną reakcję. W rożny sposób sprzeciwiły się im m.in.: Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, przewodniczący krakowskiej Rady Miasta, czy w ostatnich dniach dominikanin Paweł Gużyński, uznając za dzielące i wywołujące negatywne skutki społeczne, w szczególności dla środowisk LGBT.

 Stowarzyszenie z apelem

Niemało było też głosów popierających abp. Jędraszewskiego, szczególnie ze strony środowisk prawicowych. Wśród udzielających wsparcia znalazło się Towarzystwo Patriotyczne Żywiecczyzny. Na swojej stronie internetowej opublikowało oświadczenie, wyrażające „poparcie dla Eminencji Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego w związku z homilią wygłoszoną w dniu 1 sierpnia 2019 r. w kościele mariackim w Krakowie”.

W piśmie wyrażono sprzeciw wobec manipulacji medialnych „których skutkiem jest szerzenie mowy nienawiści wobec osoby Arcybiskupa Metropolity oraz innych osób i instytucji Kościoła katolickiego w Polsce.” Organizacja wzywa do dokładnego zapoznania się z wypowiedziami duchownego. Dalej można przeczytać w oświadczeniu m.in.:

„...W homilii, która stała się pretekstem do wulgarnej i zmasowanej napaści na osobę Arcybiskupa, inne instytucje oraz nauczanie Kościoła katolickiego, padło analogiczne do „czerwonej zarazy” określenie „tęczowej zarazy”, które nie jest określeniem osób, lecz zjawiska ideologicznego..”

„...W istocie, jak „czerwona zaraza” czy też „brunatna zaraza” jest to określenie ideologii, czyli błędnego myślenia, roszczącego sobie pretensje do totalnego opanowania opinii publicznej, a jako takie konstytucyjnie zakazanego w naszym kraju...”

„Tak jak ideologia komunistyczna i narodowo-socjalistyczna dążyły do upaństwowienia rodziny i całkowitego opanowania edukacji w celu uczynienia wszystkich obywateli niewolnikami państwa, tak też ideologia LGBT zmierza do podporządkowania sobie rodziny, wychowania i całej opinii publicznej. Jest to działanie totalitarne, któremu należy zdecydowanie się przeciwstawić, co też uczynił Kaznodzieja.”

„Potępiamy wszelkie tego rodzaju prowokacje i odrzucamy zdecydowanie wszystkie fałszywe oskarżenia, apelując równocześnie do rozsądku wszystkich uczestników debaty publicznej w naszym kraju”.

 Poszło w Polskę

Towarzystwo Patriotyczne Żywiecczyzny zarejestrowane jest w Żywcu przy ul. Komorowskich 22. W jego statucie, jako stowarzyszenia, zamieszczono jako cel: „rozwijanie Patriotyzmu Polaków w oparciu o historię Polski nierozerwalnie związaną z chrześcijaństwem. Obrona dobrego Imienia Polski i Polaków. Wspieranie działań władz państwowych i samorządowych w realizacji programów dotyczących rozwoju gospodarki w świetle społecznej nauki Kościoła Katolickiego oraz wszelkich działań obrony religii, tradycji, rodziny, obrony życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci.”

W skład komitetu założycielskiego komitetu wchodzili: Jadwiga Sapeta, Kazimierz Tlałka i Tomasz Tomczyk – radny powiatowy poprzedniej kadencji.

O oświadczeniu Towarzystwa pisały ogólnopolskie media, między innymi portal onet.pl.

Udostępnij

14
-53
67
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę