Tydzień promocji karmienia piersią - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Od 26 maja do 1 czerwca – Dnia Dziecka – obchodzony jest także Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Badania naukowe dowodzą, że karmienie piersią jest ważne zarówno dla zdrowia dziecka, jak i matki.

 

mama i dziecko

Karmienie piersią wzmacnia więź emocjonalną pomiędzy matką i dzieckiem, dając dzidziusiowi poczucie bezpieczeństwa. Początki nie zawsze są jednak łatwe. Dlatego w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej kobiety po porodzie wspierane są przez położne, doradców i konsultantów laktacyjnych.

Małgorzata Osowska, Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny (posiada tytuł : IBCLC) przyznaje, że w dzisiejszych czasach wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy karmić dziecko piersią.

– Jednak przez tysiące lat kobiety nie stawiały sobie takich pytań – po prostu karmiły – podkreśla specjalistka, która wspiera matki w Szpitalu Wojewódzkim.

- Dziecko, jak każdy ssak rodzi się niedojrzałe i niesamodzielne. Potrzebuje mamy i jej mleka, aby rosnąć i dojrzewać do samodzielnego życia. Kobieta produkuje pokarm, który jest idealny dla jej dziecka. Mleko matki zawiera wszystkie potrzebne składniki: wodę, białka, tłuszcze, cukry, witaminy, enzymy, hormony, czynniki wzrostu i żywe komórki. Pokarm jest czysty, bo przefiltrowany przez organizm matkiwyjaśnia Małgorzata Osowska. Taki pokarm chroni dziecko przed wieloma chorobami m.in. układu oddechowego, układu trawiennego, a także astmą, cukrzycą i otyłością.

Mleko matki nie powoduje uczulenia. Skład pokarmu jest zmienny, dostosowany do potrzeb dziecka.

- Inne mleko płynie w pierwszych dniach po porodzie, inne po tygodniu, trzech tygodniach, a jeszcze inne, gdy odstawiamy dziecko od piersi. Pokarm zmienia się również w czasie jednego karmienia: na początku płynie mleko, które zawiera dużo cukru i wody, a po kilku minutach jego skład jest wzbogacony o tłuszcze i białka. Zmienność dotyczy również doby. W nocy pokarm jest bogatszy w tłuszcze – mówi Małgorzata Osowska.

Karmienie piersią ma pozytywny wpływ nie tylko na dziecko. Kobiety karmiące rzadziej chorują na nowotwory piersi, jajnika i osteoporozę. Łatwiej radzą sobie również z obowiązkami macierzyństwa. Bywają spokojniejsze i radosne za sprawą hormonów sterujących laktacją. Karmienie piersią chroni również przed nadwagą. Do produkcji mleka zużywane są kilogramy zgromadzone w czasie ciąży.

Karmienie piersią jest tanie, wygodne i praktyczne.

- Dziecko mniej choruje, oszczędzamy więc na lekach. Mleko mamy jest zawsze i wszędzie, gotowe do podania, ciepłe, smaczne i w pięknym opakowaniu – przekonuje specjalistka.

W Szpitalu Wojewódzkim kobiety mogą liczyć nie tylko na fachową pomoc, ale również mają do dyspozycji profesjonalne odciągacze pokarmu.

- W sytuacji, kiedy karmienie bezpośrednio z piersi nie jest możliwe, stają się one pomocne. Ważne jest to szczególnie dla dzieci, które rodzą się chore, a także dla wcześniaków. Pokarm mamy jest dla nich przede wszystkim lekiem, który pozwala szybciej wrócić do zdrowiapodkreśla Małgorzata Osowska.

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę