Spada liczba dzieci urodzonych z zespołem FAS - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziewiątego września obchodzony jest Światowy Dzień FAS ( Alkoholowego Zespołu Płodowego). Akcja ma przypominać matkom, że alkohol może zaszkodzić dziecku już w pierwszym miesiącu ciąży.

Alkoholowego Zespołu Płodowego można uniknąć jedynie, całkowicie rezygnując w czasie ciąży z tej używki – podkreśliła dr Danuta Zimmer, specjalista, pediatra neonatolog, ordynator Oddziału Patologii Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej.

Szpital Patologia 1

Danuta Zimmer wyjaśniła, że charakterystyczną cechą dzieci z Alkoholowym Zespołem Płodowym jest m.in. niska waga urodzeniowa. Często pierwsze dni, a nawet tygodnie życia, noworodek musi spędzić w inkubatorze.

- FAS to zespół chorób, które są nieuleczalne. Dzieci doznają m.in. uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeń neurologicznych, opóźnień w rozwoju fizycznym i psychicznym. Cierpią m.in. na zaburzenia zachowania, wady rozwojowe serca. Mogą mieć poważne trudności z uczeniem się i koncentracją – dodaje dr Zimmer.

Z informacji lekarzy specjalistów, pielęgniarek oraz położnych, pracujących na Oddziałach Patologii Noworodka oraz Ginekologiczno –Położniczym Szpitala Wojewódzkiego wynika jednak, że w ciągu ostatnich lata spada liczba dzieci, rodzących się z zespołem FAS.

– Wśród kobiet rośnie świadomość dotycząca negatywnych skutków picia alkoholu w ciąży. Przyszłe matki bardziej dbają o siebie, zdrowo się odżywiają. Dojrzale podchodzą do okresu ciąży i zdrowia swojego dziecka. Zostają abstynentkamipodkreśliła Danuta Zimmer.

Inicjatywa, która zapoczątkowała Światowe Dni FAS, narodziła się w lutym 1999 roku. Troje rodziców wychowujących dzieci z FAS zadało sobie pytanie: "Czy gdyby rodzice wychowujący dzieci z FAS na całym świecie zebrali się razem o 9 godzinie 9 dnia 9 miesiąca roku i powiedzieli światu, by pamiętano, że podczas 9 miesięcy ciąży kobieta nie powinna pić alkoholu, to świat by ich posłuchał?". Kolejnym ich krokiem było zamieszczenie apelu w Internecie. Na początku zaczęli popierać go inni rodzice, potem różne miasta i kraje na całym świecie.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii. O godzinie 9.09 zaczęły bić dzwony w tamtejszym kościele, zachęcając do minuty refleksji.

W 2004 roku idea FAS trafiła do Polski.

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę