ZUS finansuje sanatorium - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Leczenie w sanatoriach finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wciąż wiąże się z szeregiem dodatkowych kosztów, które pacjenci muszą pokryć z własnej kieszeni. Tymczasem, jak wyjaśnia Medonet, rehabilitacja lecznicza oferowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest całkowicie bezpłatna. Jakie są różnice między tymi świadczeniami? Kto i gdzie może skorzystać z darmowego leczenia? Sprawdzamy szczegóły.

sanatorium zus nfz za darmo

Dodatkowe koszty w ramach NFZ

Choć leczenie uzdrowiskowe finansowane przez NFZ może wydawać się atrakcyjną opcją, pacjenci muszą liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Fundusz nie pokrywa kosztów przejazdu do sanatorium i z powrotem, a także częściowej odpłatności za zakwaterowanie i wyżywienie. Co więcej, zabiegi przyrodolecznicze i rehabilitacyjne, które nie są bezpośrednio związane z celem leczenia, również obciążają budżet pacjenta.

Rehabilitacja „na ZUS” – wszystko za darmo

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. W tym przypadku pacjenci otrzymują kompleksowe wsparcie, obejmujące nie tylko leczenie, ale także zakwaterowanie, wyżywienie i nawet koszty przejazdu do ośrodka rehabilitacyjnego. Wszystko to w ramach świadczeń, które nie wymagają dodatkowych opłat.

Rehabilitacja ZUS może odbywać się w dwóch systemach: ambulatoryjnym i stacjonarnym. W pierwszym przypadku pacjent dojeżdża na zabiegi w wyznaczonych godzinach. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. w przypadku schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, narządu ruchu czy układu krążenia, również monitorowanego telemedycznie.

Jednak większość pacjentów korzysta z rehabilitacji w systemie stacjonarnym, która obejmuje całodobowy pobyt w ośrodku. W tym przypadku pacjenci mogą liczyć na pełną opiekę medyczną oraz bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie.

Jakie choroby można leczyć w ramach ZUS?

Rehabilitacja oferowana przez ZUS obejmuje szeroki zakres schorzeń. Są to m.in.:

- choroby narządu głosu,

- schorzenia ośrodkowego układu nerwowego,

- problemy z narządem ruchu, w tym wczesna rehabilitacja powypadkowa,

- choroby układu krążenia,

- schorzenia układu oddechowego,

- zaburzenia psychosomatyczne,

- choroby onkologiczne (np. rehabilitacja po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego).

Placówki współpracujące z ZUS znajdują się na terenie całej Polski, co umożliwia pacjentom dostęp do leczenia niezależnie od miejsca zamieszkania.

Kto może skorzystać z rehabilitacji ZUS?

Rehabilitacja lecznicza organizowana przez ZUS jest skierowana głównie do osób, które są zagrożone utratą zdolności do pracy z powodu choroby lub urazu. Warto jednak pamiętać, że decyzję o skierowaniu na takie leczenie podejmuje lekarz orzecznik ZUS na podstawie indywidualnej sytuacji pacjenta.

NFZ czy ZUS – co wybrać?

Decyzja o wyborze leczenia uzdrowiskowego zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, ale także od jego możliwości finansowych. NFZ oferuje szeroki dostęp do sanatoriów, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Z kolei rehabilitacja ZUS jest całkowicie bezpłatna, ale skierowana głównie do osób aktywnych zawodowo lub tych, które chcą wrócić do pracy.

W obliczu rosnących kosztów życia, warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom zdrowotnym i finansowym.

 

źródło: medonet.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę