Dofinansowanie dla węzła przesiadkowego w Wiśle - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przy wiślańskim dworcu trwają już prace remontowe. Ze stolicy województwa popłyną na ten cel na razie 2 mln. zł.  

Dworzec Wislawezel

W ramach pieniędzy przeznaczonych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego dla subregionu południowego Zarząd Województwa wybrał do dofinansowania projekt dotyczący zagospodarowania dworca PKP w Wiśle znajdującego się w centrum miasta.

Inwestycja w centra przesiadkowe to tak naprawdę inwestycja w czas mieszkańców i ich komfort życia. Transport publiczny, ale też rowerowy, wyraźnie ewoluują. Coraz więcej korzyści widzimy w tym sposobie poruszania się. To zdecydowanie ma wpływ na nasze funkcjonowanie i stan naszego zdrowia. Warto pamiętać, że komunikacja miejska jest jedną z odpowiedzi na zagrożenie smogowe – przekonuje Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

To pierwszy etap prac przewidzianych dla tego obszaru, a ich zakres obejmie prawą stronę parteru budynku dworca, w którym powstaną: toalety, hol wejściowy, kasa biletowa, informacja turystyczna, poczekalnia oraz kotłownia. Budynek zostanie wyposażony w elementy niezbędne do obsługi centrum przesiadkowego. W zakresie zagospodarowania terenu wokół obiektu powstaną ciągi pieszo-jezdne, stacje rowerowe oraz przystanek busów. Przy drodze dojazdowej do obiektu zaprojektowano miejsca parkingowe dla busów oraz miejsca postojowe dla taksówek. W ramach prac projektowych nie zapomniano również o miejscach postojowych dla osób niepełnosprawnych. W ramach całej inwestycji przebudowane zostaną również wjazdy uwzględniające planowaną rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 941.

Na ten etap prac Wisła otrzyma 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Drugi etap prac również ubiega się o dofinansowanie z RPO WSL, ale w ramach naboru prowadzonego dla projektów związanych z rewitalizacją obszarów zdegradowanych. Gmina zaplanowała inwestycję w Lokalnej Strategii Rozwoju obejmującej obszary wiejskie i rybackie pod nazwą „Rewitalizacja budynku dworca kolejowego wraz z przyległym otoczeniem” i złożyła projekt do dofinansowania. Projekt stara się o kolejne 2,3 mln zł. Planowany w ramach II etapu inwestycji remont ma objąć pozostałą część budynku dworca. Docelowo parter będzie przedmiotem dzierżawy, natomiast na pierwszym piętrze ma powstać przestrzeń dla seniorów i innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Władze Wisły planują współpracę z organizacjami pozarządowymi, które zorganizują warsztaty i szkolenia umożliwiające integrację społeczną, podnoszenie kwalifikacji oraz udział w życiu kulturalnym i społecznym grup wykluczonych. Na wyniki oceny tego projektu trzeba jeszcze poczekać. Obecnie Wisła otrzyma dofinansowanie na realizację pierwszego etapu planowanych prac związanych z modernizacją dworca i terenów przyległych.

- Miasto turystyczne potrzebuje dworca, w którym podróżni będą mieli się gdzie schronić i który nie będzie szpecił krajobrazu. Cieszę się, że po kilku latach starań w końcu wyremontujemy ten obiekt. Liczę na to, że dworzec będzie nie tylko centrum komunikacyjnym Wisły, ale także miejscem spotkań mieszkańców i turystów – mówi burmistrz Tomasz Bujok.

W Wiśle prace przy rewitalizacji dworca trwają już od lutego. Budynek ma zostać oddany do użytku w sierpniu, ale bez części komercyjnej.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę