Poniedziałek był dniem eksperta do spraw RDF, który objawił się również w dosyć zaskakującej roli.

Niedawno pisaliśmy już o dwugłosie w sprawie nowych rozwiązań ciepłowniczych dla Żywca i okolic, a dziś był on wyjątkowo dobrze słyszalny. Chodzi oczywiście o poseł Małgorzatę Pępek i – według niej – spalarnię, przeciwko której kontynuuje protest oraz burmistrza Antoniego Szlagora i jego działania na rzecz budowy – to z kolei określenie włodarza Żywca – ciepłowni biomasowej. Oboje, w zbliżonym czasie, zorganizowali dziś konferencje prasowe, właśnie na ten temat.
3 x „P”
Poseł Małgorzata Pępek o swoim briefingu poinformowała wcześniej. W jego trakcie posłanka zaprezentowała swoje stanowisko na temat tych inwestycji i nawiązała do tematu petycji pod nazwą „Nie dla budowy spalarni śmieci w Żywcu i w Wieprzu”, którą można podpisać w jej biurze poselskim. O petycji pisaliśmy szerzej TUTAJ.
Parlamentarzystka podkreśliła, że nowe inwestycje najprawdopodobniej finansowane będą na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, podobnie zatem, jak jest to w przypadku nowo budowanego szpitala powiatowego w Żywcu.
- Partnerstwo oznacza udział pieniędzy mieszkańców w inwestycji – powiedziała Małgorzata Pępek. Dodała, że inwestycje nie przewidują budowy sieci ciepłowniczej i będą w nich spalane śmieci spoza powiatu,a biomasa stanowić ma zaledwie do 10 procent paliwa. Tak wynika z zapisów w dokumentach spółki, na bazie których stara się ona o decyzje środowiskowe.
Będziemy eksporterem ciepła
Podczas konferencji zorganizowanej przez Antoniego Szlagora, zalety nowych rozwiązań, z ramienia spółki Beskid Żywiec prezentował Krzysztof Droń, pełnomocnik spółki. Według niego biomasa, jako paliwo energetyczne, to sposób na niewykorzystywane dotąd pokłady. Przy takim rozwiązaniu, jak nowe ciepłownie właśnie na biomasę, Żywiecczyzna może zyskać nie tylko samowystarczalność energetyczną, ale wręcz dostarczycielem ciepła dla innych regionów. Jak zapewnia burmistrz, w nieodległym czasie będzie miała miejsce szeroka kampania społeczna, informująca w temacie planowanych ciepłowni.
2 x Droń
To właśnie Krzysztof Droń okazał się elementem w jakiś sposób łączącym te dwie konferencje. Wcześniej współpracował on w ramach umowy ppp z partnerami inwestycji, polegającej na budowie szpitala żywieckiego. Na konferencji prasowej w Ratuszu Krzysztof Droń wystąpił jako pełnomocnik ds. inwestycji i nowych technologii w spółce Beskid Żywiec. Chwilę później pojawił się nieoczekiwanie w biurze poselskim i przedstawił jako dziennikarz Gazety Żywieckiej. Z powodu sporego spóźnienia (trwały już nagrania w czasie konferencji prasowej) nie wziął jednak udziału w konferencji i wyszedł.