Zabytki, prelekcje - Dni Dziedzictwa w Żywcu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niebawem nasze miasto będzie brało udział w ogólnoeuropejskiej imprezie cyklicznej, promującej kontakt z zabytkami i wiele innych aspektów, związanch z kulturą, zwłaszcza lokalną. 25. Europejskie Dni Dziedzictwa przed nami.

Dni dziedzictwa

 Na czym cykl ten polega?

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. 
Mowa o największym w Europie projekcie społeczno-edukacyjnym, a także najważniejszym święcie zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Program w Żywcu

Jakie imprezy odbędą się w naszym mieście?

W piątek 8 września o godz. 12.00 w Muzeum Miejskim w Żywcu przy ul. Zamkowej 2 nzaprasza a wernisaż wystawy czasowej w Starym Zamku pt. „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu. Dawne Zabłocie." 
Na wystawie zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie Zabłocia oraz pamiątki związane z tą obecną dzielnicą Żywca. Będzie można także obejrzeć pokonkursowe prace uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, będące pokłosiem V Edycji Powiatowego Konkursu Historyczno-Plastyczno-Fotograficznego (temat: Dawne Zabłocie), którego organizatorami są: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu oraz Muzeum Miejskie w Żywcu. 
Zapraszamy także na wystawy stałe żywieckiego muzeum w Starym Zamku i oficynach zamkowych. 
Wstęp wolny.

W dniu 8 września 2017 r. o godz. 16.00 w czytelni Żywieckiej Biblioteki Samorządowej, w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, odbędzie się spotkanie mieszkańców miasta połączone z prezentacją multimedialną pt. ,,Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu. Jak zmieniało się nasze miasto na przestrzeni wieków''. Organizatorzy chcą pokazać jak bardzo zmienił się krajobraz architektoniczny naszego miasta. Pokażą na zdjęciach starą drewnianą zabudowę, której już niema i to co znajduje się obecnie w tych miejscach. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna. Wystawę będzie można oglądać w sali wystaw biblioteki przez cały wrzesień 2017 r.
Wstęp wolny.

Towarzystwo Naukowe Żywieckie oraz Parafia Konkatedralna Narodzenia NMP w Żywcu zapraszają na cykl wykładów historycznych z okazji Jubileuszu 25-lecia Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Spotkania będą odbywały się w żywieckich świątyniach oraz auli parafialnej. Na wykłady zapraszają: ks. proboszcz Grzegorz Gruszecki oraz prelegenci: Dorota Firlej i Przemysław Dyrlaga.
 
W niedzielę 17 września o godz. 12.30 zapraszają na spotkanie do  położonego przy ul. Zamkowej 6 kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP.
           
Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ufundował właściciel miasta Piotr Komorowski ok. poł. XV w. Świątynia przechodziła różne zmiany architektoniczne od XV do XX w. (m.in.):  kaplica grobowa Komorowskich (1596-1608) kapliczka Ogrojca (1639); nowa zakrystia (1903); mauzoleum Habsburgów (1929).
Pierwotny wystrój kościoła prawie w całości uległ zniszczeniu podczas pożaru w 1711 r. (z najstarszego wyposażenia zachował się fragment tryptyku Zaśnięcie Matki Boskiej z pocz. XVI w., wzorowany na ołtarzu krakowskim Wita Stwosza.) Obecny pochodzi przede wszystkim z epoki baroku z XVIII w.: ołtarz główny, ołtarze w kaplicach, ambona, chór muzyczny, organy, stalle, konfesjonały. Ostatnia polichromia kościoła pochodzi z 1930 r., wykonał ją profesor Tadeusz Korpal.
 
Kontynuacja spotkań:
1 X 2017 – Kościół Przemienienia Pańskiego, godz. 13.00
8 X 2017 – Kościół Wszystkich Świętych oraz kaplica św. Wita w Starym Żywcu, godz.19.00
15 X 2017 – Kaplica Żywieckich Habsburgów, godz. 19.00
Wstęp wolny. 
 
Organizator:
Towarzystwo Naukowe Żywieckie
34-300 Żywiec; ul. Kościuszki 5

 
Parafia Konkatedralna pw. Narodzenia NMP w Żywcu
34-300 Żywiec; ul. Zamkowa 6

W sobotę 16 września 2017 r. Asysta Żywiecka zaprasza na godz. 11.00 do Pałacu Habsburgów, gdzie zostanie zaprezentowana wystawa czasowa pt. „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu. Żywiecki haft na tiulu.Oprócz wystawy odbywać się będą warsztaty dla najmłodszych, które zapoznają wszystkich uczestników ze specyfiką żywieckiego haftu na tiulu (motywy, nazewnictwo, ornamentyka). W trakcie spotkania nie zabraknie mieszczek prezentujących dumnie obywatelski strój ze szczególnym uwzględnieniem tiulowych elementów z żywieckim haftem. W programie również promocja wyjątkowego wydawnictwa – reprintu Stanisławy Matuszkówny „Zdobnictwo kobiecego stroju żywieckiego” z 1931 r.

 Wstęp wolny.
 
Organizator:
Stowarzyszenie Asysta Żywiecka
34-300 Żywiec; Al. Wolności 4
e-mail: asystazywiecka@gmail.com, facebook/Asysta Żywiecka

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę