„Żywiec – miasto zmysłów” to wydarzenie poświęcone nie tylko książkom – wbrew pierwszemu skojarzeniu, ale słowu ogółem. Stąd jego wyróżnienie w czymś w rodzaju logo. Swoją pierwszą edycję miał rok temu we wrześniu, trwając kilka dni. Jego przebieg i odbiór społeczny zadowoliły organizatorów, więc lada tydzień możemy spodziewać się drugiej edycji. Będą niespodzianki.
Co do zainteresowania - jak nam powiedziała Kornelia Gąsiorek z Biblioteki Pedagogicznej w Żywcu - nie o suche dane statystyczne tutaj chodzi i o mierzoną ilością przybyłych popularność, a o fakt, że tego typu wydarzenia powinny istnieć w przestrzeni publicznej. Nawet jeśli nie przeznaczone byłyby dla węższej grupy ludzi. Co rok temu cieszyło się szczególnym zainteresowaniem według Kornelii Gąsiorek?
- Na pewno spotkanie z Łukaszem Orbitowskim. To ciekawy i dosyć modny ostatnio pisarz. Wydarzeniem był już sam fakt że odbywało się ono w Sali Lustrzanej żywieckiego pałacu. Wielu zainteresowanych przyszło też zobaczyć Magdalenę Tulli, czy też wysłuchać ciekawej prelekcji o warzeniu piwa, na podstawie „Lalki” Prusa.
A w tym roku?
Druga edycja wydarzenia pod nazwą Żywiec – miasto zmysłów będzie bardziej rozłożona w czasie. Potrwa siedem dni, od 18 do 24 września, z mniejszym natężeniem wydarzeń. Co już wiadomo o programie?
Na dzień 22 września przypadną wykłady z biblioterapii. Poprowadzi je dr Wanda Matras, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w Instytucie Nauk o Informacji, jako adiunkt w Katedrze Zarządzania Informacją, kierownik kursu i studiów podyplomowych z zakresu Biblioterapii. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego oraz autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, dotyczących edukacji medialnej i czytelniczej.
Zapewne będzie można spodziewać się też nie tylko tematów związanych z książką, ale i innymi dziedzinami posługującymi się słowem, jak na przykład filmem.
Nie zabraknie autorów i komentatorów literackich. Patrząc na nazwiska można spodziewać się atrakcyjnych gości. Organizatorzy tego jeszcze nie potwierdzają, ale wieść niesie, że może to być Michał Olszewski, dziennikarz, publicysta Tygodnika Powszechnego i pisarz. Jest autorem książek prozatorskich „Do Amsterdamu” czy „Chwalcie łąki umajone” oraz relacji z podróży po Polsce „Zapiski na biletach”. W 2015 roku otrzymał Nagrodę im Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Najlepsze buty na świecie”.
Szczegółowy program imprezy „Żywiec – miasto zmysłów” ma być znany końcem tygodnia, o czym poinformujemy.