Nie ma dla lekarzy, będzie na strzelnice? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W czasie, gdy trwa protest głodowy lekarzy rezydentów, powstaje projekt niemałego dofinansowania budowy strzelnic w ramach projektu „strzelnica w całym powiecie”. W żywieckim strzelnica jest, ale ...

Srzelnica sportowa copy

 O pomyśle, aby powstały strzelnice w każdym powiecie, pisaliśmy obszernie TUTAJ. Zakłada on, że na każdym takim obszarze miałaby powstać co najmniej jedna oraz klasy mundurowe. Inicjatywa, zbiega się czasowo z powstawaniem w naszym regionie Żywieckiej Inicjatywy Strzeleckiej 2020 i te dwie sprawy wydają się mieć podobne podłoże oraz zbliżoną argumentację. Umiejętności strzeleckie są według nich ważną cechą rozwijającą osobowość, ale mają też duże znaczenie dla obronności kraju.

Projekt dofinansowania

Jak donosi portal Gazeta Prawna, samorządy które zdecydują się na wybudowanie strzelnicy, dostaną dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej - to pomysł parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na 2,6 mld zł. Wysokość dotacji i szczegóły jej podziału mają być dopiero nakreślone przez ministra obrony narodowej.

W Żywcu już jest strzelnica

Starosta Andrzej Kalata, na nasze pytanie odnośnie swojego stosunku do tego projektu odpowiedział, że powiatu żywieckiego właściwie ta sprawa nie dotyczy. W Żywcu jest bowiem strzelnica, w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Moszczanicy, która spełnia wszystkie wymagane normy. Czy jednak wszystkie? Nie brak głosów, że strzelnica ta jest w złym stanie i może nie spełniać wymogów, jakie postawi MON.

Strzelnice – ogólnie dziwny temat, jakby tabu

- W powiecie żywieckim strzelnic praktycznie nie ma, a zapotrzebowanie jest ogromne – powiedział nam Paweł Handzlik, prezes żywieckiego klubu Dragon, który to klub prowadzi też sekcję strzelecką.
Jakby się wydawało, zapotrzebowanie takie duże powinno się przekładać dostępność informacji w tym temacie. Tymczasem dowiedzieć się przeciętnemu żywczaninowi, gdzie i na jakich zasadach można „postrzelać” nie jest łatwo, dociekając sprawa zaczyna coraz bardziej wydawać się jakimś tabu. Szkoła w Moszczanicy nie posiada na swojej stronie internetowej żadnej informacji na temat tego kto spoza szkoły i kiedy może z niej korzystać? GOK Czernichów organizuje zawody strzeleckie na strzelnicy w Międzybrodziu Bialskim. Obiekt ten jednak należy do PGE. Jak nas poinformowała Katarzyna Lichtańska, ‎Kierownik Wydziału Administracji, PGE Energia Odnawialna Oddział ZEW Porąbka – Żar, obiekt ten znajduje się w obszarze strategicznym Polskiej Grupy Energetycznej, objętym tajemnicą i w związku z tym nie można udostępnić regulaminu funkcjonowania tej strzelnicy. Użyczana jest bardzo rzadko, podmiotom tak zaufanym jak właśnie Gminny Ośrodek Kultury w Czernichowie.
Sekcja strzelecka działa przy Klubie Dragon. Zapytaliśmy więc Pawła Handzlika o regulamin funkcjonowania takiego obiektu.
- Każda strzelnica ma oczywiście swój odrębny regulamin, do którego użytkownicy muszą się stosować. Jest on zatwierdzany przez jednostkę nadzorującą. Najczęściej jest to starosta lub wójt gminy. Strzelnica przy szkole w Moszczanicy jest strzelnicą sportową, zamkniętą. Jej stan rzeczywiście można uznać za zły. W naszym powiecie praktycznie nie ma obiektu, na którym moglibyśmy prowadzić swoje ćwiczenia. Korzystamy ze strzelnic komercyjnych w Bielsku – Białej i Brzeszczach - argumentował Paweł Handzlik.
A gdzie szkoli się w strzelaniu żywiecka policja? Jak poinformowała jej rzeczniczka asp.szt. mgr  Mirosława Piątek, właśnie na obiekcie na terenie PGE w Międzybrodziu Bialskim, który jest strzelnicą sportową.

Udostępnij

3
0
3
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę