Cykliczne spotkania władz miasta Żywca z mieszkańcami na Rynku to dobry pomysł? Czym żyje miasto i „ratusz”? Powrócił między innymi temat „Lokalnego planu rewitalizacji miasta Żywca do 2022 roku”. Ratusz przygotował webinarium.
W połowie maja odbyło się wiele spotkań w tym temacie, ponownie swoje uwagi i wnioski mogli składać mieszkańcy miasta. O krokach wykonanych do tej pory oraz planach w temacie rewitalizacji można było się dowiedzieć dzięki nowatorskiej formule webinarium, które miało miejsce 18 maja. To rodzaj konferencji, odbywającej się na żywo, za pośrednictwem internetu. Dzięki wirtualnej formule, może w niej brać udział nawet kilkaset osób. Udział w niej jest aktywny, gdyż jest w niej miejsce na wypowiedzi wszystkich uczestników i zadawanie pytań. W czwartkowej konferencji, po stronie organizatorów i prelegentów, udział brali: Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor oraz dr Tomasz Szulc z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Rewitalizacja miasta jest kompleksowym procesem wyprowadzania z sytuacji kryzysowej zdegradowanych obszarów miasta. Może następować zarówno dzięki działaniom odgórnym, poprzez odpowiednie posunięcia rządzących miastem, jak i ruchy społeczne. Tyczyć się może czy to rozwoju przemysłu i rynku pracy, czy to życia społecznego, czy też nawet turystyki. Rewitalizacja Żywca postępuje praktycznie od początku lat 90-tych. Bezpośrednio lub pośrednio wynikały z niej na przykład budowa centrum handlowego i Galerii Lider, budowa basenu i ośrodka MOSiR. Na lata następne planuje się między innymi remont i rozbudowę pływalni, budowę ścieżki rowerowej nad Koszarawą, czy przede wszystkim rewitalizację dzielnicy Zabłocie.
Webinarium to prawdopodobnie nie ostatni krok w kierunku bliższej i szerszej komunikacji z Żywczanami. Podczas konferencji padła zapowiedź cyklicznych spotkań z mieszkańcami na żywieckim rynku.
Tekst: Michał Cichy